ЕП во ракомет – Група Д: Анализа, очекувања и предлог тип

Европско Првенство во ракомет

Генерално во оваа група очекуваме интересни дуели. Сепак имајте на ум дека секое натпреварување е непредвидливо и не знаеме што може да ни донесе. Ни очекуваме првите две позиции да бидат за Данска и Шпанија, а другите две за Унгарија и Чешка.

Дали Шпанија ќе успее да го „скрши мразот“ ?

Европско Првенство во ракометЕХФ ЕУРО 2018 во Хрватска е можност и предизвик за Шпанците кој имаат силна желба да се вратат во бробата за медали, откако „исчезнаа“ на Олимписките игри во 2016 и неочекуваното елиминирање во четврт финалето на Светското првенство во 2017 година.

Шпанија се краси со две титули како светски шампиони, кој ги освои во 2005 и 2013 година, како и бројни медали на големи настани. Сепак тие никогаш немаат освоено европско или олимписко првенство. Евро сребрени медали има освоено во 1996,1998,2006 и 2016 година и две бронзени во 2000 и 20014. Шпанија на Олимписките игри во 1996,2000 и 2008 година има освено бронза.

Тимот е сега под раководство на Жорди Рибера, откако во септември 2016 година ја превзеде улогата на главен тренер. Тој со сите сили се обидува да го подмлади тимот и да го направи шампион на Олимијадата во 2020 година.

Во поглед на победничкиот пехар, Шпанците се наоѓаат на 4-та позиција и имаат коефициент вреден 8.
НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА ФАНТАСТИЧНА МОЖНОСТ ЗА 50% БОНУС – ДОБИЈ ГО БОНУСОТ ТУКА

Данска ја има титулата „непредвидливи“

Европско Првенство во ракомет

Oлимписките шампиони од 2016 година, влегуваат во во ЕП, со една единствена цел, односно подобрување на финалната позиција од претходното европско во Полска, каде што завршија на шестото место. Покрај титулата освоена во 2012 година, го освоија златниот медал во 2008 година, среброто го зедоја во 2014 година и со бронза се закитија во далечните 2002, 2004 и 2006 година.

Скандинавците во Хрватска допатуваа со новиот тренер Николај Јакобсен, кој до сега тимот го водеше на само четири натпревари, а резимето е три победи и едно реми во квалификациите за ЕП 2018 година.

Данска скоро секогаш е фаворит за да освои медал, но во последно време докажаа дека можат да бидат и непредвидливи.

Откако тимот ја прослави титулата за олимписки шампион, во Франција 2017 тимот беше елиминиран од страна на Унгарија во 8-ина финалето.

На чекор пред Шпанците, се наоѓа репрезентацијата на Данска. Доколку одлучите да ја изиграте како шампион ќе добиете коефициент 4.75
50% БОНУС ДО 200 ЕВРА НА 10BET – ДОБИЈ ГО БОНУСОТ TУКА

Со двајца тренери Чешка ја започнува борбата во Хрватска

Европско Првенство во ракометПочетоците на ракометната репрезентација на Република Чешка започнуваат во 1993 година кога беше формирана како независна нација. Од тогаш, нивните најдобри резултати се шесто место на европското во 1996 и осмо место на светското првенство во 1995 година.

Чешка се квалификуваше на шест светски и девет европски првенства, но финалето, но во финале никогаш немаат играно.

Репрезнетацијата на Чешка го пропушти светското првенство во 2017 година, а во Катар ја зедоа разочарувчката 17-та позиција.

Моментално, улогата на тренер ја има дуото Јан Филип и Даниел Кубеш кој се поранешни играчи во репрезентацијата.

Пред независноста во 1993 година, репрезентацијата беше како Чехословачка и се кваливикуваше на секое светско првенство од 1954 година, а има освоено и пет медали помеѓу 1954 година и 1967 година. Среброто го зедоа на Олимписките игри во 1972 година во Минхен.

Шансите за Чешка да биде европски првак се многу мали, па затоа букмејкерите нудат коефициент 401.
РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА 10BET TУКА

Унгарија стабилна

Европско Првенство во ракометУнгарија патува во Хрватска за да учествува на 11-то европско со цел да го подобри својот рекорд од шеста позиција во 1998 година. Тимот останува на стабилна позиција меѓу најдобрите осум тимови во светот. Освои изненадувачка четврта позиција во Лондон на Олимипијадата.

Од 2014 година, сепак е поинаква ситуацијата, бидејќи Унгарците завршија на 12-то место на европското во 2016 и не успеаа да стигнат до Олимипијадата во Рио. 2017 година беше важна година за нив и се вратија на меѓународната сцена каде што ја елиминираа Данска.

За време на квалификациите за ова европско, на чело со Чави Сабате во улога на главен тренер, Унгарија ги победи Холандија и Латвија, а претрпи пораз од Данска. Тие обезбедија место на овој турнир како второпласиран тим во квалификациската група.

Главната цел со новиот тренер Љубомир Вранјес,во Хрватска ќе биде да се помине групата и да продолжи обновата на тимот за Олимипијадата.

Унгарците се нешто посилни во однос на Чесите, па затоа 10Bet ни дава коефициент 41 за европски прваци.
ДОБИЈ ГО БОНУСОТ ОД 10BET TУКА

Кој ќе биде прв во групата?

Според светските букмејкери, Данска за победник во групата е најголем фаворит. Коефициентот за оваа репрезентација е 1.71. Шпанската репрезентација да стигне до лидер на групата, 10Bet нуди коефициент вреден 2.50. Доколку сакате да ги играте Унгарците како лидери на група Д тогаш 10Bet ви нуди коефициент 10, а доколку сте игач кој знае да ризикува, „пишете“ ја Чешка како лидер и ќе си добиете коефициент 41.

Наш предлог:

Данска на првото место од група Д @ 1.71 во 10Bet

Конечен пласман:

Данска, Шпанија, Унгарија, Чешка

ФАНТАСТИЧНА МОЖНОСТ ЗА ПОЧЕТОК НА НОВАТА ГОДИНА 10Bet ВИ НУДИ 50% БОНУС ДО 200 ЕВРА – ЗЕМИ ГО БОНУСОТ ТУКА

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. КЛАДЕЊЕ.МК анализира: Група Д во ЕП во ракомет! - Таратур
  2. КЛАДЕЊЕ.МК анализира: Група Д во ЕП во ракомет! - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*