Премиер Лига 21-во коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Каде се игра фудбал на првиот ден од годината ? Нормално … на Островот, во Англија, Велс и Северна Ирска. Но никој не е како англичаните, каде се игра фудбал буквално во сите лиги, во сите девизии. Да видиме што не очекува на 1-ви Јануари во Премиер Лигата.

Брајтон – Челзи – 2

Како играше Челзи до пред еден месец, сите очекуваа дека тие лесно ќе обезбедат Лига на Шампиони следната сезона. Но наместо тоа, тимот се најде во црна серија. Сега тимот на Лампард игра топло – ладно, но минатото коло во градското дерби славеше над Арсенал и сите очекувања се дека пред нив ќе падне и Брајтон. И тие славеа минатото коло и ја прекинаа негативната низа, но сега единствена предност за нив е домашниот терен кој тешко дека ќе биде доволен за бодови против Челзи. Предлагм тип 2 со коефициент 2.00 во 1хBet.

Барнли – Астон Вила – 1

На последните седум натпревари, Астон Вила има само една победа и тоа против последниот тим на табелата Норвич. Имаат и едно реми и сето друго се порази. И Барнли не е добар, но барем имаат две победи на последните четири средби. На последните два меча загубија од Евертон и Манчестер Јунајтед, но и покрај поразите не беа лоши. Сега имаат добра шанса да се вратат на победите против најслабиот гостин во лигата. Предлагам тип 1 со коефициент 1.85 во 1хBet.

Њукасл – Лестер – 2

Би требало ова да биде двојка. Од секој обложувачки аспект треба да очекуваме победа на Лестер. Но бидете претпазливи, бидејќи Њукасл сезонава најдобро игра против фаворитите. Голема предност за Лестер е тоа што Брендон Роџерс ги одмори речиси сите свои фудбалери предходното коло, а Њукасл немаше простор за такво нешто. Во овој густ распоред, свежината е голем фактор, а таа целосно е на страната на Лестер кој и со втор тим славеше над Вест Хем минатото коло. Предлагам тип 2 со коефициент 1.65 во Bet365.

Саутемптон – Тотенхем – ГГ

Тотенхем никако не може да влезе во победничка серија. Тие одиграа добро со Норвич но само едно полувреме, а тоа беше доволно само за еден бод. Се повторно гостуваат и тоа кај посилен тим и од таа гледна точка овој меч е тежок за обложување, особено што домаќинот влезе во добра серија. Саутемптон има две победи и едно реми на предходните три меча, а една од победите е над Челзи. Ќе биде тешко за Мурињо овој пат, но би требало тој да дојде до три бода. Сепак јас ќе предложам тип ГГ со коефициент 1.54 во 1хBet.

Ватфорд – Вулверхемптон – ГГ

Ватфорд се разигра … можеби не во буквална смисла на зборот, но тие почнаа д аосвојуваат бодови. После долгата серија на порази, тие на послендите пет натпревари имаат само еден пораз и по две ремија и победи. Особено импресивна беше победата минатото коло над Астон Вила со 3:0. Но Вулвс од друга страна сезонава е одличен. Тие се дури и блиску до местата кои водат во Лигата на Шампиони, а минатото коло беа рамноправен противник со Ливерпул и можат да жалат што ВАР не беше наклонет кон нив и веројатно направи пропуст. Би требало ова да биде двојка, но јас сум со резерва и затоа ќе предложам тип ГГ со коефициент 1.80 во 1хBet.

Манчестер Сити – Евертон – 1

Тежок распоред има Евертон во нај незгоден момент. Но изненадувачки се справува добро со тоа. Тие се очајни цела сезона и блеснаа кога најмалку се очекуваше од нив – во божиќната програма. Карло Анчелоти има две стартни победи и веднаш најави подобри денови за тимот. Сити пак веќе заостанува со 14 бодови од Ливерпул и има натпревар повеќе. Речиси е загубена титулата оваа сезона, но тимот на Пеп и покрај тоа не смее да си дозволи нови киксови. Коефициентот за единица е мал па можете да пробате со комбиниран тип, но јас ќе одиграм сигурна варијанта со тип 1 и коефициент 1.30 во 1хBet.

Норвич – Кристал Палас – Х2

Норвич и пред сезоната беше еден од најсериозните кандидати за испаѓање, а во таква ситуација ќе влезе и во новата година. Тие се последни на табелата со само 13 бода до сега. Освоија бод против Спарси минатото коло и сега можат да се надеваат на повторување на таа игра, но Кристал Палас е одличен сезонава, а и во моментов е во добра форма. Ќе биде ова интересен меч, а јас очекувам и неизвесност. Според букмејкерите, Норвич е фаворит но јас предлагам тип Х2 со коефициент 1.56 во Bet365.

Вест Хем – Бурнемут – ГГ

Ова е дерби на дното на табелата. Бурнемут има бод повеќе и е место погоре, наоѓајќи се на 16-то место. Тие се и во подобра форма, но имаат повредени фудбалери во сите линии на тимот. Со тоа значително е намалена ротацијата на фудбалери, а тоа е главен фактор во овој период на густ распоред на натпревари. Вест Хем го смени Покетино по катастрофалните партии и тоа може да биде позитивен шок за неговите фудбалери. Јас очекувам напаѓачка игра со голови на двете страни. Ќе одиграм ГГ со коефициент 1.62 во Bet365.

Арсенал – Манчестер Јунајтед – ГГ

Не може првиот ден од новата година во Премиер Лигата да помине без големо дерби. Ако ги погледнеме местата на двете екипи на табелата, реално ова е далеку од дерби, но двете екипи се гиганти во европскиот фудбал и без разлика на слабата сезона овој меч привлекува огромно внимание на островот. Артета дебитираше со пораз од Челзи, а сега веќе во вториот негов меч игра против уште еден силен тим. Солскер пак никако да излезе од проблемите, но тој има подршка од фудбалерите, а тоа е од огромна важност за сите тренери, па и за сите екипи. Ќе следиме интересен меч, а јас очекувам и отворена игра. Кога се игра така доаѓаат и головите па затоа предлагам тип ГГ со коефициент 1.55 во Bet365.

Ливерпул – Шефилд Јунајтед

На втори ќе се комплетира ова коло во Премиер Лигата со мечот во кој Ливерпул е огромен фаворит. Не дека го очекува лесна задача против екипата која е најголемо позитивно изненадување оваа сезона, но Ливерпул против сите е фаворит. Тимот на Клоп си создаде огромна предност пред своите конкуренти и сега тие играат без притисок. Шефид пак минатото коо загуби од Сити со 2:0, а сега веројатно ќе го доживее и вториот пораз по ред. Тимот има краток тим, а без ротации во еден вака густ распоред не може премногу. Предлагам да одиграте 1-1 со коефициент 1.76 во 1хBet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*