Погодоци за неверување. Ова се најлудите добивки во кладилниците во Англија

 

Кај Англичаните нема ограничувања кога кладењето е во прашање, квоти се даваат на се што може да се замисли па некои ,,видовити,, луѓе го искористуваат тоа и прават вистински богатства на ситни влогови.

Една од најлудите приказни е од анонимен човек кој вложил 100 фунти дека Луис Хамилтон ќе стане светски шампион во Формула 1 и си добил 125.000 фунти.
Како? Лесно! Тој човек се кладел додека го гледал Хамилтон како вози картинг кога шампионот има само 14 години.

Сличен влог имал уште еден господин кој во 2003 год. вложил 100 фунти дека Хамилтон ќе биде шампион во Формула 1 и после 5 години во 2008 година си го наплатил тикетот кој вредел 10.000 фунти.

Англичните обожаваат трки со коњи а еден човек од Екстер освоил 1.5 милиони фунти на само 2 фунти влог откако ги погодил победниците на сите шест трки кои се одржувале тој ден.

Друга приказна не носи во Морекомб каде е направен тикет на 59 фунти дека џокејот Френк Детори ќе победи на сите трки во кои ќе настапи на турниот. Чудото се случило и корисникот на тикетот си заминал дома со 550.000 фунти.

Познат е случајот кога човек од Личфилд освоил 500.000 фунти за само 50 центи, тој ги погодил победниците на првите пет англиски лиги и три Шкотски првенства и тоа не му било прв пат!! Тој во 1999 год зел 157.000 фунти со влог од 2.5 фунти кога погодил неколку победници од Англиските лиги и тоа дека Манчестер Јунајтед ќе ја освои Лигата на Шампиони таа година.

Шампионот во кладење доаѓа од Беркшир кој во 2006 година ставил 200 фунти на квота од 125 дека Чаби Алонсо кој тогаш играл во Ливерпул ќе постигне гол од својата половина таа сезона. Човекот си однесол дома 25.000 фунти бидејќи Шпанецот погоди во ФА Купот против Лутон од својата половина додека голманот на Лутон беше залутан на половината од Ливерпул.

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*