Баер Леверкузен – Лајпциг: На чуден начин букмејкерите го наметнаа Леверкузен за фаворит, но …

Леверкузен - Лајпциг

Леверкузен е домаќин на Лајпциг во дербито на колото во германскаа Бундеслига. Ќе следиме интересен и неизвесен меч, во кој според букмејкерите Леверкузен е фаворит. Но јас не се слагам потполно со нив.

Лајпциг со два порази во серија, но …

Тренерот за генијалци (како што го нарекуваат во Германија), Џулијан Нагелсман, се соочува со својот прв голем испит како шеф на Лајпциг. Минатиот викенд тој со Лајпциг го доживеа првиот сезонски пораз и тоа на домашен терен од Шалке со 1:3. И сите додека мислеа дека тоа е само лош ден за Лајпциг, тие загубија втор меч по ред и повторно дома, откако во Лигата на Шампиони беа поразени од Лион и покрај фаворитската улога со 0:2.

Проблем за тимот е реализацијата која не е на посакуваното ниво. Тие одиграа подобро од Шалке и Лион, ја контролираа играта, ја држеа топката во свој посед, создаваа шанси но без реализација.

Можеме да заклучиме дека на овие два меча, лошите дефанзивни грешки надополнети со необично лошата завршница на Тимо Вернер, беа причината за поразите, иако Нагелсман не сакаше да го критикува својот напаѓач.

Патувањето до Бај арена може да биде совршен тоник за тим кој сс уште е дел од трката за титули. Лајпциг сепак има само еден пораз во Бундеслигата и едно реми, како и четири победи. Освен тоа, Лајпциг победи во сите три натпревари во Бундес на гости оваа сезона. Ако погледнеме и малку порано, тие освоија максимални поени на десет од нивните последни 12 гостувања. Во првата недела од април годинава тие победија со 2:4 против Леверкузен.

Леверкузен сака да го заборави поразот од Торино

Во Баер Леверкузен се надеваат дека поразот во Лигата на шампионите од 3:0 во Торино кај Јувентус ќе биде брзо заборавен. Но тие загубија во три од своите последни пет меча, а победите во останатите два дуели се против просечниот Аусбург и слабиот Унион Берлин.

За прв пат по долго време, најголемиот талент во тимот Каи Хаврц изгледа малку уморен, но тоа е разбирливо за 20-годишник што се очекува да настапува на високо ниво на секој натпревар.

Тимот на Питер Бош оваа сезона загуби од Борусија Дортмунд. Во Лигата на Шампиони пак доживеа уште еден пораз и тоа на домашен терен од Локомотив Москва. Тие дома и на гости беа декласирани од страна на Лајпциг предходната сезона.

Нивната високо поставена дефанзивна линија може да биде добра за Вернер и неговото темпо и искрено не можам да разберам зошто коефициентот за победа на Лајпциг е 3.10 и сеуште расте. Можеби токму тоа, треба да се искористи.

Наш предлог:

Нерешено или победа на Лајпциг @ 1.57 во Bet365

За похрабрите:

Победа на Лајпциг @ 3.10 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*