СП во кошарка – Ден 1: Најава, анализа и предлог типови

Светско Првенство во кошарка

Првиот ден на Светското кошаркарско првенство во Кина не ни носи голем дерби меч, но затоа има неколку интерсни дуели кои привлекуваат големо внимание. На програмата ќе бидат натпреварите од групите А, Б, Ц и Д, а како најинтересен меч го издвојуваме дуелот Нигерија – Русија.

ГРУПА А:

Полска – Венецуела – 2 со АХ –10.5 @ 1.84 во Bet365

Ова на некој начин ќе биде битка за второто место во групата, а победникот ќе биде многу блиску до тоа. Венецуела имаше слаби подготовки во кои редеше порази. Но ако успее да се соземе овој тим, тие имаат моќен ростер на играчи кои може да ја минат Група А. Полска по 52 години доаѓа на СП. Оваа селекција победи само со Холандија и Иран во подготовките, што значи дека големо достигнување за нив ќе биде пласман во наредната рунда.

Брег на Слонова Коска – Кина – 2 со АХ +7.5 @ 1.42 во Bet365

Кина како домаќин ќе слави победа на првиот меч. Тие се фаворити во оваа група која е една од најлесните на шампионатот. Селекцијата од Африка пак е аутсајдер и едноставно нема што да бара на овој меч.

ГРУПА Б:

Нигерија – Русија – 1 @ 1.66 во Bet365

Ова е дербито од првиот ден на Светското Првенство. Воедно со оглед на фаворитската улога на Аргентина, ова на некој начин е директен дуел за пласман на втората позиција. Голем удар доживеа “Зборнаја” пред неколку денови кога дозна дека нивниот најдобар играч Алексеј Швед. Реално, Нигерија има тим за да ги изненади и Русија и Аргентина. Нивното педигре во НБА е одлично. Тренерот Кевин Бурлесон има толку длабок ростер на располагање со кои може да стигне далеку, но големото прашање е дали може да имаат доволно фокус да го искористат целиот тој потенцијал. Ако проблемите наместо да ги дефокусираат ги мотивираат, оваа селекција може да биде и најголемо изненадување во Кина.

Аргентина – Јужна Кореја – 1 со АХ -11.5 @ 1.31 во Bet365

Прашање е само со колкава разлика ќе слави селекцијата од Јужна Америка. Ова е тим со богата традиција, со спој на младост и искуство и со големи мотиви. Тим кој откако го освои првиот Светски куп во 1950 година и заврши на второто место во 2012 година секогаш цели кон големи успеси. Оваа селекција доаѓа во одлична форма откако ги освои и Пан-Амските игри годинава.

ГРУПА Ц:

Иран – Порто Рико – 2 @ 1.66 во Bet365

Ова е меч помеѓу двете селекции кои веројатно ќе се борат за да го избегнат последното место. Но Порто Рико сепак е голем фаворит, па и се надева на прогрес во следната фаза од шампионатот. Нивната победа на овој меч не би требало да биде прашање, но тешко дека можат да се надеваат на нешто повеќе. Сепак, тие иаат далеку подобар тим од Иран.

Шпанија – Тунис – 2 со АХ -36.5 @ 1.31 во Bet365

Шпанија е огромен фаворит на овој меч, а е еден од фаворитите и за трофејот на Светското Првенство. Групната фаза за нив треба да биде само загревање за оние вистинските и тешки дуели во елиминациите. За Тунис пак, овој меч треба да биде загревање пред важните дуели со Порто Рико и Иран во кои тие ќе влезат како фаворити.

ГРУПА Д

Ангола – Србија – 2 со АХ +20.5 @ 1.33 во Bet365

Србите заедно со САД се најголеми фаворити за златниот медал. Имаа одлични подготовки во кои немаа ниту еден пораз и во моментов изгледаат незапирливо. Тоа не е изненадување, особено затоа што Србите ги донесоа практично сите свои големи имиња во Кина, предводени од еден од најдобрите центри во НБА лигата Никола Јокиќ. Тука е и Бобан Марјановиќ заедно со уште двајца големи играчи Немања Бјелица и Мирослав Радуjица, но и Теодосиќ. Ангола може да се надева само на избегнување на дебакл.

Филипини – Италија – 1 со АХ +23.5 @ 1.40 во Bet365

Кошарката во Филипини е национален спорт број еден, но и покрај тоа тие немаат забележителен успех на светско ниво. Ќе имаат голема подршка од трибините и тоа ќе биде единствената нивна предност во однос на Италија која доаѓа со исклучително силен тим. Италија се надева дека ќе стигне далеку и искрено има тим за такво нешто и покрај тоа што играше променливо во подготовките.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*