Аталанта – Милан: Директна битка за пласман во Лигата на Европа

Аталанта - Милан

Аталанта – Милан, директна битка за пласман во Лигата на Европа. Победникот ќе биде многу блиску до целта, а поразениот многу далеку. Важноста на резултатот, го прави овој меч еден од најпривлечните викендов во Серија А.

Милан во криза пред клучниот меч

Милан можеше да си обезбеди пласман во Лигата на Европа со освојување на Купот на Италија во средата. Сепак, поразот во финалето од 4:0 против Јувентус не само што ги одалечи од Европа, туку значително го зголеми притисокот врз фудбалерите на Милан.

Милан е шести на табелата и сеуште ја имаат својата судбина во свои раце. Но проблемот е тоа што тие сега гостуваат кај Аталанта кој им е директен кункурент за таа 6-та позиција која носи во Европа. Милан има предност од само еден бод во однос на Аталанта, која мора да слави победа доколку сака да настапува во Европа следната сезона. На Милан пак, доволен му е и бод од овој меч.

Аталанта е посвежа, во подобра форма и има големи мотиви

За разлика од Милан, кој во овој дуел влегува по тешкиот пораз од Јувентус во средата, Аталанта имаше цела недела одмор. Долго се подготвуваше за овој меч и влегува во дуелот по ремито со Лацио на гости. Атланта ќе тргне офанзивно на овој меч, а има и големи мотиви не само за пласман во Лига Европа, туку и лично против Милан. Аталанта минатото лето ги продаде Андреа Конти и Франк Кеси во Милан. Тиа заминаа во Милан по шампионска титула, но сега може да се случи да завршат дури и подоле од својот поранешен тим. Тоа дополнително ги мотивира фудбалерите на Аталанта. Домаќинот потроши само мало делче од она што го потроши Милан во летниот преоден рок, но отиде далеку во Лигата на Европа. А сега Аталанта може да резервира уште една европска турнеја.
Регистрирај се на Coinbet24

Аталанта победи на Сан Сиро на првиот меч оваа сезона со 0:2, а Милан нема победа над Атгаланта на 5 меча по ред.

Џан Пјеро Гасперини заслужува огромна сума на кредити кај управата. Гатузо од друга страна е неискусен, ова за него е прва сезона и тоа може да биде уште еден проблем за Милан пред овој меч.

Наш предлог:

Победа на Аталанта @ 1.93 во Coinbet24

Победа на Аталанта или реми @ 1.24 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*