Копа Америка: Следува месец исполнет со неверојатен фудбал. Три фаворити и две потенцијални изненадувања

Копа Америка

Следува период исполнет со неверојатен фудбал. Следува голем гламур на зелените терени на јужната хемисфера. Натпревари што започнуваат кога во Европа сите треба да се во кревет, но сите остануваат доцна во ноќта.

По 30 години, Бразил одново (петти пат вкупно) ќе биде домаќин на фудбалското првенство на Јужна Америка, познато како Копа Америка. Во 1989 година шампионатот се играше во земјата на петкратниот светски првак и тогаш Бразил ја освои четвртата титула, до тој момент сите дома, како и уште четири пати потоа (на првенствата што се играа во Боливија, Парагвај, Перу и во Венецуела). И сега Бразил е прв фаворит на турнирот.

Бразил секогаш победува кога е домаќин

Бразил се одлучи за стабилност по Светското првенство минатото лето, при што му го продолжи договорот на Тите кој треба да ги предводи и во Катар во 2022 година. Со тоа му овозможи да ги интегрира оние млади играчи како Артур, Лукас Пакеа, Дејвид Нерес во неговите планови.

Таа долгорочна визија е исто толку благородна колку што е без преседан, но природата на бразилскиот фудбал значи дека резултатите се важни без разлика на останатото. Затоа сега без разлика на подмладувањето Тите има притисок да ја донесе деветтата титула на селекцијата, а коефициентот за тоа е околу 2.10.

Постојат многу причини да се биде оптимист во врска со нивните шанси. Тимот е составен од искуство и талент, а домашната предност се смета за најголема предност. Како да биде поинаку кога Бразил четири пати беше домаќин на Копа Америка во минатото и секогаш ја освојуваше титулата.

Аргентина е зависна од Меси

Вториот фаворит е Аргентина со коефициент од околу 4.50. Тоа е можеби мало изненадување, но тоа е само поради фактот за присуството на Лионел Меси во тимот, бидејќи нема многу да се сугерира дека Аргентина излегла од онаа црна дупка во која се најде во квалификациите за пласман на СП во Русија.

Поранешниот бек на Вест Хем, Лионел Скалони, до одреден степен го зацврсти тимот и исчисти дел од селекцијата во корист на младите (Хуан Фојт, Џовани Ло Целсо, Лаутаро Мартинез). Но, тој е само привремено решение, а нивниот тековен недостаток на кохезија и неможноста да му служи на Меси соодветно – беше брутално докажано против Венецуела во припремите кога Аргентина загуби со 1:3.

Табарез знае како

Уругвај според нас би требало да биде втор фаворит на Копа Америка, а коефициентот за нив е одличен и е околу 8.00. Стариот лисец Оскар Табарез кој потпиша нов договор во септември е гаранција за за успех и конкурентност, а таа старосна комбинација на одбраната и смртоносни напаѓачи е неверојатна и може да се очекува да им служи добро во нивната група. Веруваме дека момците кои се големо освежување во средниот ред може да помогнат и да ги поврзат линиите многу полесно отколку во минатото.

Колумбија и Чиле можат да изненадат

Колумбија и Чиле се следни фаворити со речиси идентични коефициенти, 10.00 и 13.00. Сепак, Колумбија има подобар тим и поголеми шанси. Лос Кафетерос има добра мешавина на младост и искуствот, а во Карлос Квеироз, тренерот со драгоцено искуство и голема харизма, гледаат одлична можност за изненадување. Чиле, од друга страна, изгледа како да опаѓа, при што клучните играчи стануваат постари, а доаѓаат малку млади таленти на високо ниво.

Останатите со многу мали шанси за успех

По овие пет фаворити, речиси и да нема екипа која би можела да го освои шампионатот. Со почит кон Еквадор, Боливија, Парагвај, Јапонија и Катар , само две од преостанатите имиња се истакнуваат. Првиот е Перу кој по Светското првенство и во квалификациите за тој турнир, докажа дека нивниот ризичен фудбал може да предизвика проблеми.

Вториот е Венецуела, кои имаат добра комбинација на фудбалери, а под водство на поранешниот голман Рафаел Дудамел, кој донесе неколку играчи кои ги знае од своето време како тренер на У20 стануваат се подобри и подобри.

Наш предлог:

Бразил да ја освои Копа Америка @ 2.10 во 1хBet

За похрабрите:

Уругвај да ја освои Копа Америка @ 8.00 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*