Светско Првенство во ракомет: Македонија – Бахреин, најава, анализа и предлог тип

Светско Првенство во ракомет

Македонија по победата над Јапонија очекува уште една победа на Светското Првенство во ракомет. На ред е дуел против Бахреин кој е голем аутсајдер на овој меч, но во исто време и селекција која не смее никако да се потцени.

Раул мора да промени нешто во играта во напад

Македонската гол-машина Кире Лазаров се уште е најсилната алка на тимот и повторно тој ја преземе најголемата одговорност кога станува збор за офанзивата. Сепак, тоа е веќе прочитано кај нашите противници и јасно е дека Раул мора да смени нешто во играта. Во играта на Македонија се се сведува на шутот на Лазаров, на моменталните блесоци на Манасков и на играта на пикер. Овој меч е идеална шанса за Кузмановски и Талевски да преземат поголема одговорност, бидејќи големи играчи може да се стане само на големи натпреварувања. Ова е мжеби последната шанса за нив на овој шампионат, бидејќи после овој меч следуваат многу потешки натпревари.

Македонија сака комотна разлика уште на полувреме

Шпанскиот стручњак на клупата на Македонија останува до тезата дека националниот тим треба да оди „чекор по чекор“ на ова Светско првенство. Тоа за него значи дека максимално треба да се пристапи на секој дуел, без разлика на тоа со каков квалитет располага противникот. Дел од поискусните играчи истакнаа дека мечот со Бахреин може да претставува и шанса за помладите и понеискусни ракометари. Но Раул отфрли вакво сценарио и порача дека ќе започне сериозно уште од самиот старт, излегувајќи со најсилниот тим со кој располага. Доколку се оди според планот и Македонија има комотно разлика на полувреме, тогаш во вториот дел тој дефинитивно ќе одмори некој од играчите.

Бахреин

Бахреин и не е така слаба репрезентација

Оваа селекција четири пати успеа да стигне до финалето на Азиските првенства, но за жал сите четири пати загуби додека не го освоија сребрениот медал во 2010 година. Бахреин влезе на мапата на меѓународниот ракомет, кога го одиграа првиот континентален финален меч што го загубија против Кореа. Подоцна во 2014, 2016 и 2018 година, тие беа поразени трипати по ред во финалните дуели од нивните соседи Катар, вклучувајќи и две финалиња на домашен терен во Манама во 2014 и 2016 година.

Промената на селекторот пред мундијалот не остави трага

Повеќето од бахреинските играчи играат во клубови од Бахреин или Саудиска Арабија, па затоа дефинитивно полуфиналната победа од 24:22 на Азискиот шампионат во 2018 против екипата на Саудиска Арабија беше нешто посебно. На тој турнир, Бахреин беше предводен од Гудмундуд Гудмундсон. Тренерот на Исланд кој ја водеше својата земја до сребрениот медал на Олимпијадата во 2008 година, а подоцна го освои ЕХФ Купот како тренер на германски Рајн-Некар Левен и конечно ја направи Данска велесила, водејќи го тимот до златен медал на Олимписките Игри во 2016 во Рио. Кратко потоа, тој го презеде тимот на Бахреин, но по резервацијата на билет за Светското првенство 2019, Гудмундсон го напушти тимот за повторно да го преземе Исланд. Сега на Светското Првенство повторно Бахреин има исландски шмек, бидејќи на негово место дојде неговиот сонародник Арон Кристијансон.

Кристијансон добро ја знае Македонија

Кристијансон добро ја познава Македонија, бидејки како селектор на Исланд има одиграно многу натпревари против нашата селекција. Сигурно е дека скандинавскииот начин на брза игра ќе биде еден од главните адути на Бахреин. Во подговителниот период Бахреин ја совлада Грција со осум голови предност, што само е дополнителен показател дека мора сериозно да го сфатиме овој натпревар. Освен тоа, Бахреин одигра солидно и над очекувањата против Шпанија. Бахреин изгуби со 33:23, но долго време се држеше добро против фуријата. Тие ја гледаат шансата против нас, иако тоа звучи малку нереално, но може да биде многу опасно по Македонија.

Наш предлог:

Македонија да води во Прво Полувреме @ 1.22 во 10Bet

Азиски Хендикеп Бахреин +8.5 Победа на Бахреин @ 1.42 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*