Премиер Лига: Кој ќе биде најдобар голгетер ?

Кога во прашање е Премиер Лигата постои едно златно правило за сите оние кои сакаат да се обложат на тоа кој ќе биде најдобар стрелец или подобро кажано “Златна копачка”. Имено поминаа дури 16 години откако Џими Флојд Хаселбајнк ја освои златната копачка со 23 постигнати гола на 35 натпревари, а неговиот тим Челзи заврши дури на шестото место таа сезона 2000-01 година. Тоа значи дека во последните 16 години најдобриот стрелец доаѓал од екипите кои биле пласирани на едно од првите четири места.

Сепак ние не би го искористиле тој статистички резултат во буквална смисла иако тоа дефинитивно е доста силен тренд кој може да ни помогне да ги намалиме нашите опции.
Според букмејкерите во бет365, шест тимови ја сочинуваат групата што ќе се бори за влез во Топ 4 најдобри екипи оваа сезона во Премиер Лигата, Челзи, клубовите од Манчестер, ривалите од северен Лондон, Тотенхем и Арсенал и шестиот фаворит Ливерпул.
Тоа значи дека списокот на кандидати за “Златната копачка” е краток доколку се разбира тој дојде од еден од водечките клубови.

Еве ги фаворитите според бет365 во овој момент:
Хари Кејн ( Тотенхем ) @ 4.00
Како најдобар стрелец и освојувач на “Златната копачка” две сезони по ред, напаѓачот на Спарси е вистинскиот и најголем фаворит и оваа сезона. Кејн во изминатите неколку сезони прерасно во врвен напаѓач, еден од најдобрите во Премиер Лигата и дефинитивно најдобар англиски напаѓач. Коефициентот е релативно мал кога во прашање е оваа игра, но тоа се должи пред се на фактот што обложувалниците во изминатите две сезони му даваа значително поголем коефициент, но на крајот се каеја поради тоа.

Ромелу Лукаку ( Манчестер Јуајтед ) @ 5.00
Минатата сезона играјќи во Евертон белгискиот напаѓач беше втор стрелец во Премиер Лигата и беше многу блиску да го престигне Хаселбанк кога во прашање е местото на табелата на неговиот тим и освојувањето на “Златната копачка”. Неговите 25 гола резултираа со мега трансфер ова лето во Манчестер Јунајтед. Кога можеше да биде втор стрелец со една просечна екипа како Евертон, дефинитивно може да биде и најдобар голгетер со Јунајтед кој ќе се бори за трофејот сезонава и со далеку поквалитетни фудбалери околу себе за разлика од минатата сезона.

Серхио Агуеро ( Манчестер Сити ) @ 8.00
На прв поглед победникот од 2014-15 година изгледа дека ќе ви донесе великодушен коефициент од 8.00 во бет365, но прашањето е дали тој без сомнение ќе биде прв избор на Гвардиола. Агуеро беше во тимот но и надвор од првиот тим минатата година и имаше еден куп трансфер гласини но тој сепак остана во Сити. Во подготвителниот период Гвардиола најчесто играше со двајца напаѓачи, но кога ја играше својата формација со само еден шпиц предност му даваше на Габриел Хесус.

Габриел Хесус ( Манчестер Сити ) @ 10.00
Неизвесноста околу составот на Гвардиола го турна Габигол при врвот на фаворитите, а коефициентот 10.00 може да се покаже и одличен но и премал, се во зависнот од одлуката на Гвардиола. 20-годишниот Бразилец беше ангажиран минатата сезона и беше во плановите на Гвардиола, но се повреди и одигра само 10 натпревари, но постигна неверојатни 7 гола на овие мечеви враќајќи се по тешката повреда. Убедени сме дека Габигол е еден од првите избори на Гвардиола и тој дефинитивно ќе постигне доста голови за екипата која минатата сезона постигна 80 гола, па овој коефициент во бет365 е одличен за сите оние кој веруваат дека Габигол ќе биде првиот избор на Пеп.

Алваро Мората ( Челзи ) @ 11.00
Вториот главен трансфер ова лето го направи шампионот Челзи кој од Реал Мадрид за 60 милиони фунти го донесе одличниот напаѓач Мората кој минатата сезона за Реал Мадрид постигна 15 гола и тоа влегувајќи во мечевите главно од клупата за резервни фудбалери. Можеби е дебитант во Премиер Лигата, но Мората може да биде најголемото изненадување на Конте оваа сезона бидејќи има неверојатно чуство за гол, но и одлични соиграчи кој ќе знаат да го пронајдат во вистинско време и на вистинско место.

Александре Лаказет ( Арсенал ) @ 13.00
Големиот летен трансфер на Арсенал и Венгер дојде од француската Лига 1 како еден од најдобрите стрелци во оваа лига во изминатите неколку сезони, минатата сезона постигнувајќи 28 гола за Лион. Како и Мората, предизвикот на Лаказет ќе биде да се прилагоди на Премиер Лигата веднаш. Дека можете да сметате сериозно на овој фудбалер покажаа неговите игри во Лион, но и игрите во подготвителниот период за Арсенал кога постигна три гола.

Алексис Санчез ( Арсенал ) @ 15.00
Иако имаше големи шпекулации околу иднината на овој фудбалер, Санчез сеуште не заминал од тимот и тоа нема да го стори оваа сезона, па ќе биде доста интересно да се види како Санчез ќе функционира заедно со Лаказет. Санчес е најдобриот фудбалер на Арсенал, но не е класичен напаѓач и вистинско чудо е што е вмешан помеѓу фаворитите за Златната копачка.

Диего Коста ( Челзи ) @ 21.00
Коста не е во плановите на Конте, па и покрај тоа што букмејкерите го ставаат при врвот на оваа листа, дефинитивно избегнувајте го овој играч.

Други фудбалери со големи шанси за освојување на “Златната копачка”
По Диего Коста следни фаворити се Деле Али од Тотенхем и Рашворд од Манчестер Јунајтед. Доколку мислите дека еден од овие двајца ќе бидат најдобри стрелци сезонава ќе добиете одличен коефициент од 34.00 во бет365. Али кој со своите 21 година веќе прерасна во незаменлива алка во Тотенхем и во еден од најдобрите англиски фудбалери има смртоносна соработка со Кејн и на само 21 година има потенцијал за значително подобрување. Со оглед на тоа што постигна 18 гола минатата сезона и заврши како шести најдобар стрелец во Премиер Лигата, овој фудбалер е спремен во најмала рака да го повтори истото и оваа сезона.

По нив следуваат дури 11 фудбалери со ист коефициент од 41.00. Тука се наоѓа нигерискиот напаѓач Келечи Ихеначо, кој се пресели од Манчестер Сити во Лестер барајќи поголема минутажа. Веднаш до него е напаѓачот на Челзи, Батшуи како и новиот напаѓач на Вест Хем Хавиер Хернандез. Останува да се види колку Конте ќе смета на услугите на Батшуи иако овој напаѓач во подготвителниот период па и во финалето на Комјунити Шилд беше прв избор и одигра на високо ниво. Хернандез пак треба да биде прв избор на Славен Билиќ но прашање е колку овој фудбалер ќе продолжи со одличните игри од Бундеслигата и на островот.


Џејми Варди е одличен напаѓач, но веројатно неговите најдобри партии остануваат во минатото. Сеуште е меѓу подобрите во Премиер Лигата, но сезонава кај Крег Шекспир ќе биде покрај Ихеначо а Варди не е фудбалер кој сака премногу да ги менува партнерите во нападот.

Оливие Жиру и покрај шпекулациите по се изгледа ќе остане во Арсенал. Сепак дури и во времето кога беше редовен стартер не можеше да постигне повеќе од 20 гола, а сезонава ќе има многу помала минутажа и не може да се очекува многу од овој фудбалер. Со истиот коефициент од 41.00 е и Мане од Ливерпул кој има многу поголеми шанси да биде при врвот на најдобрите стрелци сезонава. Сенегалцецот постигнаа 13 гола во 27 натпревари за Ливерпул минатата година и ја истакна својата важност за тимот, а сезонава само може да го подобри тој однос од минатата сезона. На 25 години тој има неверојатен фитнес, одлична брзина и добар дриблинг и игра за тимот кој постигна 77 гола минатата сезона што е доволно за Мане да биде пријатно изненадување сезонава.

Наши предлози:
Ромелу Лукаку – најдобар стрелец во Премиер Лигата @ 5.00
Александре Лаказет – најдобар стрелец на Арсенал @ 1.75
Садио Мане – најдобар стрелец на Ливерпул @ 2.75

1 Trackback / Pingback

  1. Кој ќе биде најдобар стрелец во Премиер Лигата: Кејн и Агуеро се одлични, но тука е Мората !? - Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*