Дерби на денот: Домашниот тим нема да ја пропушти оваа шанса!

дерби на денот

После нерешениот резултат во Турција, Барнли и Башакшехир ќе одлучат ќе одлучат за плеј оф преку реваншот во Англија. Домашната екипа има поголеми шанси, бидејќи е на свој терен, но гостите со постигнат гол ќе го сменат текот на натпреварот.

Барнли: Може ли оваа екипа до историски пласман во Лига Европа?

Непишано правило е дека англиските клубови воглавно премногу не запнуваат на Лига Европа, туку повеќе се фокусираат на домашното првенство. Екипата на Барнли минатата година направи историски успех бидејќи го зазеде 7-то место, а тоа беше доволно за квалификации за Лига Европа и баш поради тоа во ова натпреварување влегоа без калкулации и со прв тим. Овој натпревар е специфичен поради фактот што домашниот тим е исклучително тврд и игра дефанзивен фудбал, а сега од нив се очекува да започнат со отворена игра и да целат кон победа. Треба да додадеме дека англиската екипа со доста потешкотии во минатото коло го елиминира Абердин, а во првенството го изиграа првиот натпревар без голови.

Башакшехир: Дали повратинкот Адебајор ќе значи подобрување на ефикасноста?

Првиот натпревар на овие две екипи беше официјален меч за турската екипа која натпреварувањето го започна од третото коло. Минатата сезона завршија на одлично трето место, но секако мораме да додаеме дека во еден момент беа во игра за титиулата шампион која на крајот сепак им побегна. Во првиот натпревар прикажаа доста подобра партија од својот ривал и јасно се виде на теренот дека сакаат победа, меѓутоа Барнли ги спречи нападите на домашната екипа. Она што може да биде плус за оваа екипа е повратокот на Адебајор кој е главен стрелец на оваа екипа.

Предлог:

На прво, ова е баш тежок меч за прогнозирање. Барнли оваа сезона го оствари првиот излез во Европа, додека Башакшехир сака во Европа да го потврди квалитетот кој го покажа во турскиот шампионат. Сепак Барнли е во предност бидејќи игра на домашен терен, па затоа типуваме 1. Коефициентот во Bet365 е 2.15. Очекуваме и тврд меч, па предлагаме и 0-2 гола. Во истата обложувалница за овој тип ќе си добиете коефициент 1.51.

Изиграј го овој натпревар во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*