Дерби на денот: Португалија – Шпанија! Кој е господар на Иберијскиот полуостров?

дерби на денот

Веќе вториот ден на Мундијалот ќе гледаме едно големо дерби. Во група Б се сретнуваат актуелниот европски првак, Португалија и поранешниот светски шампион Шпанија.

Португалија: Сите ќе играат за уморениот Роналдо

Од титулата во Франција поминаа само две години, но во составот на Португалија нема дури ни 10 фудбалери од тој тим. Многу велат дека Португалија е сега уште појака со нови и млади сили, па така сега не зависи се од расположението на Кристијано Роналдо. Можеби не се, но тој и понатаму најмногу се прашува. Евентуалниот проблем со заморот на Роналдо, може да го неутрализира со преземањето на одговорност, Бернард Силва, кој играше одлично во Сити и искусните Мутињо и Кварзема. Сепак не треба да се заборави дека овој сјаен напаѓач нема се уште освоено Мундијал, а реално ова е и последната шанса до него да стигне како главна ѕвезда во својата репрезентација. Во квалификациите беше одличен, постигна 15 голови и најзаслужен е што Португалија директно се пласира во Русија.

Шпанија: Скандалот пред почетокот на првенството може да биде мотив повеќе, но и се да упропасти

Катастрофа се случи во селекцијата на Шпанија пред самиот почеток на Мундијалот. Буквално на ден пред почетокот на Светското првенство, Фудбалскиот сојз на Шпанија го смени селектороот Хулен Лопатеги, поради тајниот договор со Реал Мадрид. Дел од играчите протестираа, но пополека се се смири. Прашањето е дали евентуалниот неуспех во дуелот со Португалија ќе предизвика ерупција на незадовлство, која Шпаницте може да ги прати дома уште во првиот дел од Мундијалот.Едно е сигурно, шансите за „фуријата“ после ваквиот скандал, можеби најголем во историјата, драстично паднаа. Шпанија можеби го нема составот од пред неколку години, но сепак и понатаму е репектабилна екипа, која е на самиот врв и е меѓу топ 5 фаворити на Мундијалот.

Регистрирај се на 1XBET

Наш предлог:

Иако се соседи на Иберијскиот полустров, овие две репрезентации не се сретнале од 2012 година. Тогаш во полуфиналето, Шпаницте биле подобри на пенали. Сметаме дека ниту Шпанија, ниту Португалија нема да залета и дека двете селекции би биле задоволни со нерешен исход.  Што се однесува до головите, се работи за репрезентации кои не знаат да играат дефанзивно, па затоа очекуваме по еден гол на двете страни. За оние кои се нестрпливи и сакаат да типуваат во прво полувреме препорачувам Х во првите 45 минути.

Во обложувалницата 1хBet за победа на Шпанија коефициентот е 2.10, додека за Португалија дури 4.20. Ако натпреварот заврши без победник, ќе си добиете 3.25. За играта гол- гол, оваа обложувалница нуди коефициент 2.10, додека за Х на полувреме, коефициентот е 1.97.

Изиграј го натпреварот Португалија – Шпанија на 1XBET

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*