Светско Првенство – Група Ц: Кој оди понатаму ? Франција прва, но кој втор !?

Група Ц

Во оваа Група Ц јасен фаворит е Франција. Главното прашање е кој ќе заврши на втората позиција во оваа група. Данска е фаворит според букмејкерите, но не смеат да се потценат Перу и Австралија. Разликите се мали и јасно е дека ќе одлучуваат мали ситници.

Франција оди на златото

Франција е еден од главните фаворити за освојување на мундијалското злато. Затоа и воопшто не се поставува прашањето: Дали Франција ќе ја помине групната фаза ? Да ќе ја помине и тоа лесно. Се е на страната на оваа селекција. Тимот на Дидие Дешамп има “златна генерација”, со Антоан Гризман, Килиан Мбапе и Осман Дембеле кои прават возбудлив напад. Со Пол Погба и Н’Голо Канте во средниот ред. Со Рафаел Варан, Лукас Дигне и Самуел Умтити во одбраната и со мирниот Хуго Лорис на голот.

Знак за нивната длабочина е фактот што Дешампс во тимот не зема ѕвезди како Карим Бензема, Мартијал, Александер Лаказет и Муса Дембеле.

Чувството на тим на работ на нешто посебно беше зголемено кога Франција заврши како второпласирана на Еуро 2016, иако беше разочарувачки да се види како губат од Португалија во финалето.

Но Дешамп има еден голем проблем, а тоа е неконзистентноста. Тие беа сигурни во квалификациите но си дозволија киксови кога загубија од Шведска, а одиграа нерешено со репрезентации како Луксембург и Белорусија. Токму тие резултати, фрлаат трошка сомнеж во капацитетот на оваа репрезентација.

Во Данска се ќе зависи од Ериксен

Откако не успеа да се квалификува на Светското првенство во 2014 и на Европското во 2016, Данска по потешкиот пат обезбеди пласман на овој шампионат. По баражот со Република Ирска, откако заостануваше со 5 бода во однос на Полска во својата квалифуикациска група.

Надежите во оваа селекција се закачени на грбот на Кристијан Ериксен, нивниот прв играч и имаат добра шанса за прогрес доколку тој игра на високо ниво.

Томас Делејни од Вердер Бремен е играч кој може да биде клучен. На некој начин Ериксен е зависен и од неговата игра, бидејќи без партенр во средината ниту Ериксен неможе да игра на високо ниво. Голем проблем во оваа селекција е нападот со Јоргенсен и Андреас Корнелиус. Тие колективно, заедно со Бентнер постигнаа само 6 гола во квалификациската кампања.

Сепак слабиот напад го прикрива одличната одбрана со Кјаер, Кристијансен и Шмајхел на голот. Клучниот меч е отварањето со Перу, каде што победата ќе ги постави добро за втората позиција.

Перу

Враќањето на Гереро голем плус за Перу

Перу се врати на Мундијалите за првпат по 36 години. Тие стигнаа до Русија преку победата во плејофот над Нов Зеланд, откако завршија петти во квалификациите. Нивната позиција беше помогната со доделувањето на службена победа против Боливија и покрај поразот од 2:0.

Сепак, тие славеа само една победа против првите четири репрезентации во Јужна Америка и не постигнаа гол во 5 меча против тие селекции.

Перу нема вистинска ѕвезда во тимот. Едисон Флорес беше нивни најдобар стрелец во квалификациите со пет гола. Еден од клучните играчи им е Ренато Тапија како и плејмејкерот Кристијан Куева со 10-ка на неговиот грб.

Паоло Гереро, кој го пропушти плејофот поради суспензија заради допинг, но чија суспензија беше укината за Светското првенство, сега е нивниот најголем мотив. Искусниот Џеферсон Фарфан, како и Гереро со своите поодминати години, сепак сочинуваат дуо со големо искуство.

Сите бранители им доаѓаат од клубови во Јужна Америка или Мексико, но тоа не е пречка за голем резултат. Селекторот Рикардо Гарека врши голема работа со одбраната која прими само два гола на последните 9 натпревари.

Австралија со најмали шанси

Австралија стигна во Русија предводена од нов селектор, Берт ван Марвијк кој ја водеше Холандија до финалето на Светското првенство во 2010 година. Британските навивачи ќе ги препознаат некои од нивните клучни играчи во средниот ред, меѓу кои Арон Мјуј од Хадерсфилд, Том Рогиќ од Селтик и Миле Јединак ​​од Астон Вила. Но, многу од нивните играчи доаѓаат од мали европски лиги.

Имаше ветувачки знаци на Купот на Конфедерации минатото лето. Австралија изгуби 3:2 од Германија, а потоа привлече 1:1 со Колумбија и Чиле. Со оглед на тоа што Германија и Чиле завршија во финалето, тоа беше добар знак за Австралија.

Сепак, постојат сомневања дали тие можат да ги повторат тие резултати и во Русија. Проблем за нив е што стартуваат со Франција и евентуален прв пораз ќе им ги намали шансите против Перу и Данска.

Франција прва, но кои ќе биде втор ?

Франција ќе заврши прва во оваа група. Се освен нивно лидерско место ќе биде големо изненадување. Коефициентот дека Франција ќе оди понатаму е 1.05 и тоа е сосем очекувано. Е сега, според букмејкерите втор фаворит е Данска со коефициент 1.66. Се слагаме со букмејкерите дека оваа селекција е втор фаворит, но воопшто не се слагаме со коефициентот кои ги прави Перу и Австралија многу поголеми аутсајдери од тоа што се. Коефициентот за Перу е 2.75, а за Австралија 4.75 за пласман во следната рунда. Затоа, добро би било да се оди на изненадување во оваа група и да им се даде шанса на овие две селекции.

Наш предлог:

Во следната фаза оди Франција @ 1.05 во 10Bet

Во следната фаза оди Перу @ 2.75 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*