НАЈАВА МУНДИЈАЛ: Германија – „Панцирите“ спремни да ја променат историјата!

Остануваат точно уште 32 дена до почетокот на Светското првенство во Русија, па нашата редакција секој ден детално ќе ви претставува по една од 32-те репрезентации учеснички на Мундијалот.

Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови.

Натпреварите во групната фаза на Мундијалот 2018 ќе се играат од 14:00, 16:00, 17:00 и 20:00 часот по македонско време, а ќе има и еден кој ќе започнува од 12:00 часот.

Германија – актуелен светски шампион

Денес продолжуваме со претставувањето од Групата Ф и на ред е ајтуелниот светски шампион Германија. „Панцирите“ и на ова Светско првенство според букмејкерите се прв фаворит за златниот медал.

Германија е сместена во Групата Ф, заедно со Мексико, Шведска и Јужна Кореја. Актуелниот светски шампион не би требало да има никакви проблеми да се пласира во следната фаза.

Првиот натпревар го игра против Мексико на 17-ти јуни на „Лижники“ стадионот во Москва со почеток од 17 часот.

Вториот натпревар го игра на 23-ти јуни против Шведска во Сочи, а последниот против Јужна Кореја во Казан во 16 часот.

Германија супериорно ги помина квалификациите за Светското првенство и оствари 10 победи од 10 натпревари. Притоа во целиот квалификациски циклус прими само 4 гола, а постигна 43.

„Панцирите“ на Мундијалот ќе играат во традиционалниот бел дрес, додека втората гарнитуира ќе биде во тиркизна боја, инспирирана од дресовите во 80те години, секако традиционално изработени од спортската компанија „Адидас“.

Кога ќе го погледнеме ростерот на Германија јасно е дека селекторот Јоаким Лев сериозно беше ставен на „слатки маки“. Сепак, најшокантна беше одлуката да го изостави Лерој Сане кој имаше фантастична сезона во Премиер лигата.

Голмани: Мануел Ноер, Тер Штеген и Кевин Трап.

Одбрана: Марвин Платенхарт, Јонас Хектор, Матијас Гинтер, Матс Хумелс, Николас Зуле, Антонио Ридигер, Џером Боатенг и Џошуа Кимих.

Среден ред: Сами Кедира, Себастијан Руди, Месут Озил, Тони Крос и Илкај Гундоган.

Напад: Дракслер, Ројс, Томас Милер, Горецка, Жулијан Брант, Тимо Вернер и Марио Гомез.

Селектор: Јоаким Лев

Обложувалницата Coinbet24 веќе ги има коефициентите за сите натпревари од групната фаза.

Германија е фаворит во првиот меч против Мексико. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 1.46 за реми 4.40 додека за победа на Мексико коефициентот е 7.10.

„Панцирите“ се фаворити и против Шведска.  Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 1.47 за реми 4.25 додека за победа на Шведска коефициентот е 7.30

Германија е голем фаворит против Јужна Кореја. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 1.31 за реми 5.30 додека за победа на Корејците кефициентот изнесува 10.00.

Веста е преземена од порталот sportski.mk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*