„Самураите“ спремни да станат „камикази“ за да ја запрат Белгија

Репрезентациите на Јапонија и Белгија вечерва во 20 часот ќе ги одмерат силите на „Ростов Арената“ и ќе се борат за еден билет кој води во четвртфиналето на Мундијалот.

Белгија фаворит според формата и играта

Белгија е голем фаворит на овој меч. „Црвените ѓаволи“ се наоѓаат во неверојатна форма и се во серија до 22 меча без пораз (17 победи и 5 ремија). Избраниците на Мартинез супериорно ја поминаа групата со три победи, притоа се тим со најмногу постигнати голови во групната фаза. Сето тоа им дава голема доза на самодоверба пред денешниот дуел со Јапонија.

Од друга страна „Самураите“ стигнаа до осминафиналето со голема доза на среќа. Одлично го заполнаа Мундијалот со победа над Колумбија, но потоа извлекоа реми против Сенегал и загубија од Полска. Па така Јапонија само поради полал број на жолти картони се најде во елиминациската фаза.

Белгија во последните седум учества на светските првенства 6 пати се пласираше во осминафинале, а ќе се обидат по 3 пат да се најдат во четвртфиналето. Јапонија пак по четврт пат ќе игра во оваа фаза, но никогаш не успеала да се пласира во четвртфинале.

„Самураите“ не се предаваат

Белгија има „златна“ генерација и многу ѕвезди во тимот, па со право се смета за еден од најголемите фаворити за висок пласман. Мартинез нема проблеми со повредени играчи и суспензии, па вечерва ќе излезе со најсилен тим. Меѓутоа, Јапонија неколку пати до сега покажале дека не треба да бидат потценувани. „Самураите“ се многу дисциплинирани, а во последно време и тактички се подобри. Знаат да се бранат организирано и имаат брза транзиција во нападот, па сигурно нема лесно да ја продадат својата кожа вечера. Спремни се да се претворат во „камикази“ за да ја остварат својата цел, дали тоа ќе биде доволно, останува да видеме.

Веројатни состави:

Белгија: Куртоа, Вертонген, Комапни, Алдервајлед, Витсел, Де Брујн, Караско, Муние, Мертенс, Азар, Лукаку.

Јапонија: Кавашима, Сакаи, Јошида, Шоџи, Нагатомо, Хасебе, Шабисаки, Харагучи, Кагава, Унаи, Осако.

Според бикмејкерите Белгија е голем фаворит во овој дуел. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 1.39 за реми 4.60 додека за победа на Јапонија коефициентот е 8.70.

Предлог тип

Победа на Белгија @1.39 во Coinbet24

Повеќе од 2,5 гола @1.79 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*