НАЈАВА МУНДИЈАЛ: Шведска – Го немаат Ибра, но имаат тимски дух

Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови.

Натпреварите во групната фаза на Мундијалот 2018 ќе се играат од 14:00, 16:00, 17:00 и 20:00 часот по македонско време, а ќе има и еден кој ќе започнува од 12:00 часот.

Како што знаете нашата редакција секој ден ви претставува „лична карта“ на по една репрезентација. Денес започнуваме со Групата Ф и ќе ви ја претставиме репрезентацијата на Шведска.

ШВЕДСКА

Шведската репрезентација ќе биде сместена во Групта Ф заедно со репрезентациите на Германија, Мексико и Јужна Кореа.

Ова за Шведска ќе биде 11-то учество на Светските првенства, а најголемиот успех го имаат постигнато на Мундијалот 1958 година кога загубија во финалето од Бразил. Притоа имаат и две трети места.

Шведска визата за Русија ја избори на најтешкиот можен начин, откако во баражот направи големо изненадување и ја елиминираше фаворизираната Италија.

Швеѓаните првиот меч на Мундијалот ќе го играат против Република Кореја на 18-ти јуни. Потоа на 23-ти јуни играат против Германија, а пет дена подоцна го играат најверојатно клучниот натпревар против Мексико.

На Светското првенство Шведска ќе настапи во дрес изработен од компанијата „Адидас“ и тоа во традиционалната жолта боја, додека втората гарнитура е во сина боја со жолти детали.

Кога сме кај тимот, селекторот Јан Андерсон веќе го соопшти списокот со 23 патници, а најголема вест е дека на него го нема Златан Ибрахимовиќ.

Најдобриот фудбалер во поновата историја на Шведска веќе две години не игра за репрезентацијата, но одредени медиуми вршеа притисок врз селекторот сепак да го повика популарниот „Ибракадабра“.

Голмани: Јохан Јонсон, Кристофер Нордфелт, Робин Олсен.

Дефанзивци: Лудвиг Аугустинсон, Андреас Гранквист, Филип Хеландер, Понтус Јансон, Емил Крафт, Михаел Лустинг, Мартин Олсон.

Среден ред: Виктор Клесон, Џими Дурмаз, Албин Екдал, Емил Форсберг, Оскар Хиљемарк, Себастиан Ларсон, Маркус Роден, Густав Свенсон.

Напад: Маркус Берг, Џон Гуидети, Исак, Тоивонен

Обложувалницата Coinbet24 веќе ги има сите коефициенти за натпреварите од групната фаза.

Шведска е фаворит во натпреварот со Јужна Кореја. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 2.09 за реми 3.20 додека за победа на Корејците коефициентот е 3.80.

Шведска е аутсајдер на мечот со Германија. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 7.00 за реми 4.10 додека за победа на „панцирите“ коефициентот е 1.50

Најизрамнет се очекува да биде дуелот со Мексико. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 2.88 за реми 3.15 додека за победа на Мексиканците коефициентот изнесува 2.58

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*