Потенцијални изненадувања на мундијалот: Нигерија – Премиерлигашки состав

Нигерија

Нигерија мора да ја проколнува својата судбина кога повторно се најде во група со Аргентина. Веќе трето Светско Првенство по ред овие две репрезентации се паѓаат во иста група.

Сепак, откако прво загуби со 1:0, потоа загуби со 3:2 и имаше напредок во играта. Во Ноември годинава пак, Нигерија во пријателски меч во Англија ја декласираше Аргентина со 4:2. Тоа им дава надежи дека ќе можат против фаворитот во групата Д, каде уште се Хрватска и Исланд.

Еден куп фудбалери од Премиер Лигата

Се разбира, тие ќе се соочат со жестока конкуренција од Исланд и Хрватска, но несомнено Нигерија има средства за обезбедување пласман меѓу 16-те селекции на мундијалот, четврти пат во својата историја.

Нигерија впрочем е трет фаворит во оваа група со коефициент 3.25 во Bet365 за да се квалификува во елиминациите, но тој коефициент за нас е доволен за преземање на ризик.
Регистрирај се на Bet365

Во Келечи Ихеаначо, Виктор Мосес, Алекс Ивоби и Вилфред Ндиди има доволно искуство од Премиер Лигата, додека напаѓачот Ахмед Муса е добро запознаен со барањата на рускиот фудбал. Ако на овие фудбалери се додаде и Џон Оби Микел кој во моментов игра во Кина, но долги години беше незаменлив дел од Челзи, тогаш јасно е дека Нигерија може да се носи со секоја репрезентација на мундијалот.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*