Потенцијални изненадувања на мундијалот: Мароко – солидната одбрана голем плус

Мароко

Групата Б може да се смета за една од најтешките групи на мундијалот во Русија. Португалија и Шпанија се надеваат на слава на ова Светско првенство. Многумина го фаворизираат ова дуо во оваа група, но ние не се слагаме потполно со нив.

Искрено, јасно е дека тие две селекции се фаворити, но според нас реални шанси за изненадување во оваа група има Мароко, па зошто да не и Иран.

Одбраната, најмоќно оружје на Мароко

Оваа селекција под водство на францускиот стратег Ренард игра неверојатно добро. Во буквална смисла се прошета во квалификациите и тоа во најтешката група во Африка со Брег на Слонова Коска, Габон и Мали. Мароко има одлични фудбалери во сите линии, но најдобар дел на тимот е одбраната. Во квалификациите Мароко не прими ниту еден гол на шесте натпревари, а тоа само по себе говори за цврстината на последната линија. Бенатија е вистински командант. До него е Саинс од Сандерленд, а на крилата во одбраната се Хакими од Барселона и Дирар од Фенербахче.
Регистрирај се на Bet365

Ако на овие се додаде и младиот талент од Шалке Харит, Белханда во средината и Амбарат и Зијех во нападот, може да се каже дека селекцијата на Ерве Ренард ќе ги вознемири противниците ова лето. Мароко можеби нема тим за да стигне далеку во Русија, но коефициентот 5.00 во Bet365 за пласман на Мароко во елиминациите е солидна можност за заработка.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*