НАЈАВА МУНДИЈАЛ: Австралија – „Кенгурите“ предводени од Марвијк и Миле Јединак се надеваат на изненадување

Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови.

Натпреварите во групната фаза на Мундијалот 2018 ќе се играат од 14:00, 16:00, 17:00 и 20:00 часот по македонско време, а ќе има и еден кој ќе започнува од 12:00 часот.

Како што знаете нашата редакција секој ден ви претставува „лична карта“ на по една репрезентација. Моментално сме во групата Ц и ќе ви ја претставиме личната карта на селекцијата на – Австралија!

АВСТРАЛИЈА

Репрезентацијата на Австралија на Мундијалот како што кажавме ќе играме во групата Ц заедно со Перу, Данска и Франција. Според квалитетите на хартија, Австралија тешко би обезбедила пласман во нокаут фазата, но никако не се репрезентација која важат за целосен аутсајдер.

Во својата историја популарните „Кенгури“ забележаа четири настапи на мундијалите, а во овој момент се рангирани на 40 позиција на ФИФА ранг листата.

Мундијалот ќе го стартуваат на 16 јуни и тоа против најскапата селекција на ова Светско првенство Франција која е еден од првите фаворити за освојување на титулата. Пет дена подоцна „Кенгурите“ ќе играат против Данска. Овој натпревар би можел да биде и најаважен во борбата за втората позиција (се очекува Франција да биде првопласирана), додека за крај на групната фаза на 26 јуни ги очекува натпревар против Перу.

Aвстралија во квалификациската група играше заедно со Јапонија (пласирана), Саудиска Арабија (пласирана), Ирак, Обединетите Арапаски Емирати и Тајланд. На крајот заврши како третопласирана со учинок од пет победи, четири нерешени средби и само еден пораз. За место во Русија се изборија преку баражот против Сирија.

Селекторот Бен Ван Марвијк наскоро се очекува да го скрати поширокиот список кој неодамна беше објавен:

Голмани: Бред Џонс (Фејенорд), Мет Рајан (Брајтон) Дени Вуковиќ (Генк)

Одбрана: Азиз Бехиќ (Бурсаспор), Милос Дегенек (Јокохама) Метју Јурман (Сувон Самсунг Блувингс), Фран Карачиќ (Локомотива), Џејмс Мердит (Милвол), Џош Рисдон (Вестер Сиднеј), Трент Саинсбур (Грасхоперс)

Средина: Џош Брилијант (Сиднеј), Џксон Ирвин (Хал), Миле Јединак (Астон Вила), Роби Крус (Бохум), Масимо Лунонго (Квинс Парк Ренеџерс), Марк Милиган (Ал Ахли), Арон Мој (Хадерсфилд), Том Родик (Селтик), Џејмс Троиси (Мелбурн)

Напад: Даниел Арзани (Мелбурн), Тим Кејхил (Милвол), Томи Јуриќ (ФК Лузерн), Метју Леки (Херта), Ендрју Набут (Урава), Димитри Петратос (Њукасл Џетс), Никита Рукавјатса (Макаби)

Австралија на Мундијалот ќе настапи во дрес дизајниран од светски познатата компанија „Најк“.

Обложувалницата Coinbet24 веќе ги има коефициентите за сите натпревари во групната фаза. Австралија е аутсајдер во групата со коефициент 25.00.

„Кенгурите“ немаат многу шанси во мечот со Франција. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 13.40 за реми 6.10 додека за победа на „триколорите“ коефициентот е 1.23.

Во вториот меч Австралија има малку поголеми шанси против Данска. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 5.00 за реми 3.55, додека за победа на Данска коефициентот е 1.75.

Најизрамнет се очекува да биде мечот против Перу. Коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 3.20 за реми 3.30 додека за победа на Перу коефициентот е 2.28.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*