Дерби викенд: Сити – Јунајтед и Евертон – Ливерпул, анализа и предлог типови

Дерби

Две големи дербија ќе се одиграат викендов во англиската Премиер Лига. Дербито за Манчестер и “Мерсисајд” дербито се на програмата овој викенд. Тешко е да се каже кое дерби е поголемо, но ако дерби го преведеме во буквална смисла, поголемо е “Мерсисајд” дербито.

Манчестер Сити – Манчестер Јунајтед – ГГ @ 1.80 во 10Bet

Манчестер Сити - Манчестер ЈунајтедКаков само удар добија “Граѓаните”! Сити загуби во првиот 1/4 меч од Лигата на шампионите на Енфилд со 3:0 од Ливерпул. Сега можеме само да претпоставуваме дали тимот ќе биде емотивно стабилен пред и за време на дербито за Манчестер. Патем, Гвардиола и претходно имал иста ситуација. Тој ја освои Бундеслигата многу рано со Баерн Минхен, но тој изгледаше слаб на крајот на сезоната.

Од друга страна не можеме да се сомневаме во мотивацијата на Манчестер Јунајтед. Откако тимот на Мурињо испадна од Лигата на Шампиони, целосно се посвети на Премиер Лигата. Сега Мурињо имаше многу повеќе време за припрема од Гвардиола, а тоа за него е голема предност. Ова е големо дерби! Можете да се почувствува дека тоа ќе биде тесен натпревар. Ако тимот на Мурињо успее да ги искористи предностите на притисокот на противникот, ќе има натпревар со еднакви шанси како и Сити. Иако домаќинот е фаворит на овој меч.

Евертон – Ливерпул – ГГ @ 1.77 во 10Bet

Евертон - ЛиверпулБи било лудо да се нарече овој натпревар “второ дерби” овој викенд во Премиер Лигата. Ако се тргне настрана моменталниот квалитет на екипите, ова е поголемо дерби од она во Манчестер и тоа во секоја смисла на зборот. Ова дерби се игра без пауза во Премиер Лигата од 1962 година. Ливерпул е во облаи по победата над Сити во Лигата на Шампиони. Сепак Клоп најави дека таа победа, нема да биде толку голема доколку неговиот тим не го совлада Евертон.

Ливерпул е поквалитетен, има многу поголем мотив и потреба од бодови и ова е многу важен меч за нив. Сепак кога во прашање е “Мерсисајд” дербито, моменталната форма и квалитетот речиси никогаш не значат ништо. Ако Ливерпул не влезе во еуфорија, се е јасно тука. Но, тоа е дербито на “Мерсисајд”, каде домашниот терен значи многу. Освен тоа, Евертон нема победа во овие дербија од 2010 година, а навивачите спремаат спектакл на трибините во очекување на конечна победа. Ќе биде интересно да сеследи овој дуел, од сите аспекти и сегненти на фудбалската игра.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*