Сабота – ден на градски дерби натпревари: Битки за Мадрид и Рим (најава, анализа и предлог типови)

Викендов се играат еден куп дерби натпревари низ Европа. Поточно сабота е денот Д во два градови на стариот континент. Ќе се бијат битки за Рим и Мадрид каде на програмата се најголемите градски дерби натпревари. Токму затоа направивме една кратка најава на овие дерби натпревари и ги избравме највисоките коефициент од понудите на онлајн обложувалниците.

Реал Мадрид – Атлетико Мадрид

Дека сабота е ден на дерби натпревари, на гратски дерби натпревари доказ е мечот помеѓу Атлетико и Реал. Ако може да се најде екипа која секогаш му создава проблеми на Реал Мадрид, секако после Барселона, тоа е Атлетико. Екипата на Симеоне е една од ретките со позитивен скор против Реал во последните неколку години.

Реал Мадрид - Атлетико МадридЛопетеги и Реал Мадрид доживеаа тежок пораз во средата од Севиља која славешесо 3:0. Реал испрати голем број играчи на прогласувањето на ФИФА на најдобрите за минатата година во Лондон во понеделникот вечерта. Па затоа можеби оправдано имаше некои претпоставки за тоа колку патувањето во Англија и отргнувањето на мислите од фудбалот, односно мечот со Севиља играа улога во нивниот пораз од 3:0 во Санчез Пискуан. Дали стварно тоа играше голема улога во низниот пораз и бледата игра ќе видиме веќе во сабота после мадридското дерби.

Фудбалерите на Диего Симеоне си тераат по старо. По трансфер периодот, полека но сигурно засилувањата на Атлетико се вклопуваат во играта на тимот кој има три победи, две ремија и еден пораз во Ла Лига досега. Тимот влегува во ритам, па на последните два меча постигна 5, а не прими ниту еден гол. Големото засилување Томас Лемар беше одличен во победата од 2:0 против Гетафе минатиот викенд, но и против Хуеска, па според многумина овој Атлетико е посилен од тој од минатата сезона.

Реал Мадрид сепак е фаворит, но овој тим нема победа во мадридското дерби на последните 4 меча, а има само една победа во последните 6 дуели. Во секој случај едно е јасно, ќе следиме интересен и неизвесен меч од самиот почеток, па до крајот.

Реал е фаворит и според букмејкерите кој за победа на домаќинот доделија коефициент 2.08 во Coinbet24. За реми коефициентот во истата обложувалница е 3.30, а за победа на Атлетико е 3.70.

Наш предлог:

Прво Полувреме да заврши нерешено @ 2.14 во Coinbet24


Рома – Лацио

Можеби најголемото дерби ќе се одигра во Рим, помеѓу Рома и Лацио. За нивниот ривалетит не треба премногу да се трошат збороти. Овие две екипи се ривали децении наназад, а тој ривалитет стана симбол на градот кој буквално е поделен кога играат овие две екипи меѓу себе. Затоа ќе се насочиме кон моменталната ситуација.

Рома - ЛациоЌе биде интересно да се види колку победата од 4:0 против Фросиноне сигнализира промени на подобро во Рома. Казнениот камп за обука, изречен после поразот минатиот викенд во Болоња, се чини дека вродил со плод па Рома веднаш освои три бода. Еузебио ди Франческо пак, се чини дека сега ги прифаќа играчите кои му се на располагање, а се најдобро прилагодени за играње во 4-2-3-1 формација.

Лацио, сепак ја чувствува ранливоста на Рома и ќе се обиде да го искористи тоа во сабота попладне. Тимот на Симоне Инзаги почна да игра одлично и собра четири победи по ред по двата стартни порази во сезоната од Наполи и Јувентус.Сергеј Милинковиќ Савиќ изгледа како да се запали повторно и игра неверојатно добро, Франческо Ацебри и Кореа имаа одлучувачка улога во победата во средината на неделата во Удинезе.

По традиција овие две екипи играат одлични натпревари, со многу неизвесност, а тоа ќе биде случај и овој пат. Слично размислуваат и букмејкерите доколку се погледнат нивните коефициенти. За победа на Рома кефициентот е 2.38 во Coinbet24. За нерешено, коефициентот е 3.50, додека за победа на Лациот во Coinbet24 ќе добиете коефициент 2.90.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.51 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*