ЕП во ракомет: Норвешка – Србија, најава, анализа и предлог тип

Ракометна репрезентација на Норвешка

Откако Србија ги изненади сите со пласманот во втората групна фаза на ЕП во Хрватска, сега стартува против Норвешка. Норвежаните пак играат според планот, очекувано се во оваа фаза и се големи фаворити на овој меч.

Србија – Норвешка

Србија изненади многумина со самиот пласман во втората рунда. Искрено и јас лично сум изненаден од овој резултат. Тимот предводен од Цветковиќ немаше победа долг период. Во подготовките губеше од репрезентации како Швајцарија и Романија кои сонуваат за настап на Европско Првенство. Сепак во последното коло, пред Србија падна Исланд кој загуби со 29:26. Со тоа Србија дојде во втората рунда, но повторно ние не веруваме во добар резултат на оваа селекција.

Норвешка пак очекувано загуби од Франција, но ги победи Белорусија и Австрија со што веќе има два бода во оваа Група 1. Амбициите на оваа селекција се високи и тоа оправдано. Успешната норвешка кампања во 2016 го донесе тимот во центарот на вниманието. Го следеа овој успех со уште еден историски резултат на Светското првенство во јануари 2017 година, каде што стигнаа до финалето на Светското Првенство и го добија својот прв медал – сребро. Норвешка пред стартот на првенството беше 6-ти фаворит со коефициент 10.00 за освојување на златниот медал.

Јасно е кој е кој на овој меч. Се освен победа на Норвешка ќе биде големо изненадување и покрај најавите на србите дека одат на нови бодови. Едноставно, Србија е послаба во сите сегменти на ракометната игра и својата шанса ќе треба да ја бара единствено на мечот со Белорусија. За победа на Норвешка коефициентот е 1.22 во 1xBet. За победа на Србија коефициентот во истата обложувалница е 6.80, додека за реми тој е 15.00.

Наш предлог:

Победа на Норвешка @ 1.22 во 1xBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*