Веќе се познати коефициентите за првиот меч на Македонија на СП во ракомет

СП ракомет

Само неколку часа откако ИХФ го потврди откажувањето на Чешка и ја потврди одлуката за повик до Македонија за настап на Светското првенство во ракомет, букмејкерите веќе си го кажаа своето. Излегоа коефициентите за македонската репрезентација и за нашиот прв натпревар против Чешка во Четврток.

Македонија ќе патува подмладена и ослабена на Светското првенство, а тоа многу добро го знаат букмејкерите. Селекторот Брестовац, нема да може да смета на првите две крила Дејан Манасков и Гоце Георгиевски и тоа е најголемиот хендикеп за Македонија. На овој мундијал нема да настапи ниту првиот голман Борко Ристовски. Ќе го нема ниту Марковски во одбраната, а дополнителен хендикеп за нас е тоа што Лазаров и Стоилов не се подготвуваа како останатите и не ги одиграа двата пријателски натпревари против Чиле во Скопје.

Тоа е главната причина што букмејкерите на Македонија и дадоа голема аутсајдерска улога, веројатно многу поголема од што во некои реални околности би ја имала.

Коефициентот за победа на Шведска е само околу 1.25. За реми, коефициентот е 10.00, а за победа на Македонија е околу 5.00. Но коефициентот за победа на Шведска пведнаш по објавувањето, почна да опаѓа, а за Македонија да расте што веројатно ќе значи дека коефициентот ќе се менува до стартот на мечот.

Интересна е опцијата да се одигра на голови. Границата од 52.5 гола изгледа доста примамливо и за минус коефициентот е 1.80, а Над 52.5 гола коефициентот е 1.95.

Интересно, но овие две селекции на два пати одиграле оста интересни и неизвесни натпревари. Двата меча се одиграа во далечната 2012 година, а на тогашното Европско Првенство резултатот беше нерешен 26:26. Само три месеци подоцна во квалификациите за пласман на Олимписките игри истата година, Шведска славеше со 27:23.

Нема дилема во тоа дека Шведска е голем фаворит на овој меч, а Македонија шансата ќе ја гледа во дуелите со домаќинот Египет и Чиле со кога одиграме на два пати во подготовките во Скопје и на два пати славевме, но тоа не е причина за да не веруваме дека и една подмладена Македонија нема да пружи силен отпор против еден од фаворитите во Египет, Шведска.

За овој меч, како и за сите останати на Македонија на мундијалот ќе објавиме анализи, а ќе ги анализираме и противниците на нашата репрезентација во наредниот период.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*