ЕП во ракомет: Хрватска – Белорусија, најава, анализа и предлог тип

Ракометна репрезентација на Хрватска

Хрватска разочара со тоа што пренесе само два бода во втората рунда и сега единствена опција за оваа селекција е победа. Белорусите се задоволни и со самиот пласман во втората рунда и се растеретени. Сепак тие нема што да бараат против Хрватска на нејзин терен.

Хрватска – Белорусија

Хрватите ги разочараа своите навивачи со поразот во последното коло од првата фаза против Шведска. Поради тој пораз Хрватска која е втор фаворит за освојување на златото, пренесе само два бода во Групата 1. Е сега работите се изменија и Хрватска ќе има далеку потешка задача да стигне до полуфиналето. Овој меч со Белорусија не би требало да претставува проблем, бидејќи разликата во квалитетот е огромна, но хрватите ќе треба да ги добијат и Франција и Норвешка. Секако бодовите од овој меч не се доведени во прашање, а тоа значи дека Червар можеби во вториот период ќе ротира со составот како би ги одморил ракометарите за следните два клучни дуели.

Белорусија допрва треба да се соочи со успех на големите шампионати, иако тие многу се развија во последниве години. Во 2016 завршија на 10-то место со убедливи перформанси кои привлекоа внимание. Изненадување на ЕП 2016 беше возраста на нивните играчи. Предводени се од капетанот и централниот бек Барис Пукхоски. Тука се и талентите како 21-годишниот лев бек Уладзислау Кулеш и 23-годишниот голман Виачаслау Салдатенка. Тие покажаа дека иднината на белорусите е многу посветла. Сепак, овој пат имаа среќа бидејќи се паднаа во иста група со слабата Австрија и токму победата над нив со еден гол разлика ги донесе во втората рунда. Е тука веќе нема што да бараат, бидејќи се убедливо најслабата репрезентација и единствената шанса за некој бод треба да ја бараат на мечот со Србија.

Колку голем фаворит е Хрватска покажува и коефициентот за нивна победа – 1.12 во 1xBet. За победа на Белорусија коефициентот е дури 11.50, додека за реми коефициентот во 1xBet е 20.00.

Наш предлог:

Полувреме / Крај Хрватска @ 1.22 во 1xBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*