ЕП во ракомет – Група Б: Анализа, очекувања и предлог тип

Европско Првенство во ракомет

Според квалитетот на репрезентациите оваа група не би требало да донесе неизвесност за првите две места. Тие позиции се загарантирани за Франција и Норвешка. Понеизвесна битка ќе биде онаа за третото место кое последно води во следната рунда и тоа меѓу Белорусија и Австрија.

Франција е главен фаворит за титулата

Ракометна репрезентација на ФранцијаСо генерација на играчи кои го имаат прекарот “Лес Експерти”, националниот тим на Франција се смета за еден од најталентираните во ракометната историја. Во 2017 година, Франција стана првата нација која освои шест светски титули (1995, 2001, 2009, 2011, 2015 и 2017 година). На тоа ги додадоа и трофеите од ЕВРО (2006, 2010 и 2014) и две олимписки златни медали (2008 и 2012 ).

Франција исто така освои и сребрен медал на Олимписките игри 2016. Водени од тренерите Дудир Динарт и Гијом Гил, светските шампиони во одбраната ги предводи Седрик Сорхаиндо како капитен и еден од најдобрите играчи на сите времиња Никола Карабатиќ.

Младите играчи како Недим Ремили и Лудовик Фабрегас покажаа дека имаат потенцијал да станат ракометари од светска класа и да му помогнат на тимот да се обнови по пензионирањето на долгогодишните клучни играчи Тјери Омејер и Даниел Нарсис. Очекувањата се дека Франција ќе дојде до златото и тоа е единствената мисла на ракометарите на оваа репрезентација. И според букмејкерите Франција е фаворит за златото и коефициентот за такво нешто е 3.00 во 10Bet.

Норвешка е 6-ти фаворит за титулата

Ракометна репрезентација на НорвешкаНорвешка патува во Хрватска со многу поинаква репутација од онаа што ја имаше на претходниот шампионат, во Полска во 2016 година. Тогаш Норвешка беше најголемото изненадување стигнувајќи до полуфиналето елиминирајќи репрезентации како Франција и домаќинот Полска.

Таа норвешка кампања во 2016 го донесе тимот во центарот на вниманието. Го следеа овој успех со уште еден историски резултат на Светското првенство во јануари 2017 година, каде што стигнаа до финалето на Светското Првенство и го добија својот прв медал – сребро.

Тројца норвешки играчи освоија место во Тимот на сите ѕвезди на Светското првенство – десниот бек Кристијан Бјорнсен, одличниот Сандер Сагосен и лидерот Бјарте Мирхол. На патот кон Хрватска, Норвешка забележа четири победи и два порази во квалификациската фаза. Една од тие победи е против сегашните светски шампиони, Франција со 35:30. Поради сето ова, Норвешка е 6-ти фаворит на првенството со коефициент 10.00 за освојување на златниот медал.

Белорусија со еден од најмладите тимови на шампионатот

Ракометна репрезентација на БелорусијаБелорусија допрва треба да се соочи со успех на големите шампионати, иако тие многу се развија во последниве години. Следејќи го нивниот најдобар настап на европските првенства – осмото место во 1994 година, тимот не се квалификуваше се до 2008, кога заврши 15-ти.

Следеше уште една пауза од шест години пред Белорусија повторно да се квалификува и сега тие имаат три настапи по ред. Во 2016 завршија на 10-то место со убедливи перформанси кои привлекоа внимание.

Изненадување на ЕП 2016 беше возраста на нивните играчи. Предводени од капетанот и централниот бек Барис Пукхоски, талентите како што се 21-годишниот лев бек Уладзислау Кулеш и 23-годишниот голман Виачаслау Салдатенка покажаа дека иднината на белорусите е многу посветла. Коефициентот за тоа дека Белорусија ќе го освои златото е дури 401.00 во 10Bet.

Австрија со само трето учество на европските првенства

Ракометна репрезентација на АвстријаЕП 2018 ја претставува втората успешна квалификациска кампања на Австрија за пласман на едно Европско Првенство. Сепак тие имаат три настапи на континенталните првенства, но во 2010 година беа домаќини. Првото учество преку квалификации дојде во 2014 година, под раководство на сегашниот тренер Патрекур Јоханесон. На двете свои претходни ЕП, Австрија стигна до главниот круг – 9-то место во 2010 и 11-то во 2014 година. Овие резултати може да бидат обележани како најголеми успеси на Австрија досега.

Тренерот Јоханесон патува во Хрватска со млад состав, вклучувајќи го и Никола Билиќ – еден од најголемите австриски таленти за кого интерес пројави Кил. Тимот се надева дека ќе ги подобри своите претходни рангирања во пресрет на следното ЕП во 2020 година, кога тие ќе бидат домаќини заедно со Шведска и Норвешка. Сепак букмејкерите не веруваат во оваа репрезентација и и доделија коефициент 401.00 за освојување на златото.

Кој ќе биде прв во групата

Франција е најголем фаворит во оваа група и коефициентот дека оваа селекција ќе заврши на првото место во групата е 1.28 во 10Bet. Втор фаворит секако е селекцијата на Норвешка со коефициент 3.50. Австрија и Белорусија се аутсајдери и нивниот меѓусебен дуел ќе одлучи кој ќе биде трет и ќе продолжи во следната рунда. Букмејкерите повеќе веруваат во Белорусија и коефициентот дека ќе заврши на првото место во групата е 34.00, додека коефициентот за Австрија е 51.00.

Наш предлог:

Франција да заврши на првото место во групата @ 1.28 во 10Bet

Конечен пласман:

Франција, Норвешка, Белорусија, Австрија

1 Trackback / Pingback

  1. ЕП во ракомет: Анализа на германската ракометна репрезентација – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*