ЕП во ракомет: Анализа на германската ракометна репрезентација

Ракометна репрезентација на Германија

Германија е бранител на трофејот, но за разлика од пред две години сега сите со голем респект гледаат кон овој тим. Германија е во групата Ц во која се и Македонија, Словенија и Црна Гора, а домашната јавност очекува лесно да се мине групата. Освен тоаочекувањата се и да се стигне до максимални три победи во првата фаза.

Германија ја брани европската круна

Пред две години, германските “лоши момчиња” го подигнаа трофејот на Европското Првенство во Полска. Сега нивниот нов тренер Кристијан Прокоп останува смирен и ја спушта топката на земја, иако неговата репрезентација се најде во поволна група. Противници се три поранешни југословенски репрезентации: Црна Гора, Словенија и Македонија. Заедно со Шпанија, Германија е единствената земја која славеше на сите шест натпревари во својата квалификациска група.

За разлика од 2016 година, Германија од првичниот состав на оние кои станаа европски шампиони, Прокоп  требаше да замени само двајца. Го замени Никлас Пичковски (повреда на рамо) со соиграчот од Лајпциг, Максимилијан Јанке. Додека навивачите во Германија се надеваат на повторување на успехот од 2004 и 2016 година и трети трофеј од ЕВРО, Прокоп не сака да зборува за одбрана на титулата. Тој повеќе зборува за”средните цели” на неговиот тим.

Ростер

Најдобриот стрелец на Бундеслигата за 2016/17, Филип Вебер од Леипциг, страда од фрактура на ногата, но тој е пријавен и се чини дека е подготвен за настап во Хрватска. Неколку позиции, како дуото на голот Андреас Волф / Силвио Ханеветер и десните крила Патрик Гроцки / Тобијас Рајхман, се чини дека се најсилни страни на тимот. Исто така, капитенот на тимот Уве Геншајмер и тројцата играчи Виенек, Пекелер и Колбахер се во одлична форма и од нив може да се очекува најмногу на овој шампионат.

Напад

Тактиката на новиот селектор не промени многу од онаа победничката од 2016 година. Германија смета на експертите за брза игра, како што се Геншајмер и Рајхман / Гроцки. Но и на моќните и силни играчи Џулиус Кујн, Пол Друкс или Каи Хафнер кој секогаш знаат да ги прелажат судиите. Генсхајмер и Рајхман се ладни како мраз кога шутираат од седум метри, што може да биде уште една предност за Германците.

Единствената позиција со некои прашалници е центаралниот бек бидејќи Стефен Фатх немаше големо влијание во Фуксе Берлин. Друга опција би бил Друкс како плејмејкер и Кин како класичен бек шутер од левата позиција.

Ако Вебер е на своето препознатливо ниво, тој би можел да биде плејмејкер кој би шутирал од секоја позиција. Наспроти силните страни на одбраната 6:0, што е вообичаен начин да се бранат балканските тимови, Германците можат да се потпрат повеќе на своите играчи Виенек и Пекелер кои се во навистина силна форма во моментот.

Германија

Одбрана

Голманите Волф и Хеневетер можат да бидат клучни на натпреварите, нешто што Волф го направи во финалето во 2016 година против Шпанија. Тогаш тој имаше дури и повеќе од 50 проценти одбранети удари. Како клучни играчи се и Виенек и Пекелер, а со нив одбраната треба да биде клучот за успешен настап во Хрватска.

Германија може да ја прилагоди одбраната во 5:1 со Рајхман или Пекелер како “чистачи”, но одбраната 6:0 ќе биде првата опција. “Треба да го имаме оној менталитет на “Лоши момци” во одбраната. Тогаш можеме да одиме доста далеку”, вели Гроцки.

Тренер

Прокоп е новодојденец на меѓународно ниво. 39-годишниот тренер има само осум натпревари на германската клупа. Но, приближувајќи се кон својот прв голем турнир и заменувајќи го успешниот Сигурдсон, се чини дека Прокоп не чуствува никаков притисок.

И покрај својата млада возраст, Прокоп кој беше прогласен за најдобар германски ракометен тренер во 2015/16, има големо искуство во водењето на млади играчи. Исто како и Сигурдсон, тој е познат по неверојатна прецизност и анализа на противниците и тоа е неговата тајна за успехот.

Потпишувајќи петгодишен договор, Прокоп треба да ја предводи Германија до медали на домашниот светски шампионат во 2019 и на Олимписките игри во 2020 година. Но, тој е свесен дека ќе мора да остави добар впечаток и да стигне далеку уште на својата прва мисија во Хрватска.

Очекување

Германија се соочува со три репрезентации во прелиминарната рунда кои ќе имаат огромна подршка од трибините и ќе имаат своја фан-зона во Загреб. Ако тие добро се справат со притисокот од трибините, тогаш ќе можат да пренесат и максимални 4 бода во следната рунда.

Германија може да биде кандидат за медал, но тие остануваат смирени бидејќи фаворити се Хрватска како домаќин и Франција. И покрај одличниот состав на Германија ќе и биде потребна среќа за да стигне до полуфиналето и според нас тоа ќе биде максималниот дострел на овој тим во моментов.Регистрирај се на 1XBET

Според букмејкерите Германија е четврти фаворит на турнирот

Германија според букмејкерите и ракометните експерти е четврти фаворит на Европското Првенство. Иако оваа земја е бранител на трофејот, ние потполно се слагаме со букмејкерите. Коефициентот дека Германија ќе ја одбрани титулата е 7.50 во 1xBet. Интересна е опцијата да одиграте дека Германија ќе се пласира во полуфиналето, за што би добиле коефициент 1.95 во 1xBet. Коефициентот за тоа дека Германија ќе биде во Топ 3 репрезентации и 2.53 во 1xBet.