ЕП во ракомет: Македонија – Шпанија, најава, анализа и предлог тип

Европско Првенство во ракомет

Македонија и Шпанија како првопласирани во своите групи имаа највеќе денови за одмор, вкупно три дена. Двете селекции се целосно насочени и посветени кон меѓусебниот дуел. Најавите од двата табори се дека се оди на победа, а на нас ќе ни остане да уживаме во мајсториите на двете селекции.

На Шпанија и фали злато од ЕП

ЕХФ ЕУРО 2018 во Хрватска е можност и предизвик за Шпанците кој имаат силна желба да се вратат во бробата за медали. Да се вратат откако „исчезнаа“ на Олимписките игри во 2016 и неочекувано беа елиминирани во четврт финалето на Светското првенство во 2017 година. Шпанија се краси со две титули како светски шампиони, кој ги освои во 2005 и 2013 година, како и бројни медали на големи настани. Сепак тие никогаш немаат освоено европско или олимписко првенство. Токму затоа сега се поставува прашањето, Дали Шпанија ќе го скрши мразот : Ние велиме, има реални шанси за такво нешто.

Главна цел – Олимпијадата во 2020

Тимот е сега под раководство на Жорди Рибера, откако во септември 2016 година ја превзеде улогата на главен тренер. Тој со сите сили се обидува да го подмлади тимот, а главната цел е златото на Олимијадата во 2020 година. Ова Европско Првенство, на некој начин е појдовна точка кон остварување на целта. Шпанија има одлична генерација на млади ракометари предводена од Душебаев. Кога на него ќе се додадат имињата на: Ентериос, Ривера, Сармиенто, Фигуерас … тогаш јасно е дека Шпанија е еден од фаворитите во Хрватска.

Нешто не штима во шпанската репрезентација

Во првата групна фаза се одеше според планот по победите над Чешка и Унгарија, ново последното коло дојде пораз од Данска. И покрај одличниот состав се гледа дека нешто фали во овој тим. Поединечно ракометарите се неверојатни, но во целина на теренот не изгледаат така. Можеби причина е селекторот, иако тоа е малку веројатно. Можеби има некои работи кои се кријат од очите на јавноста. Но јасно е дека екипа како оваа, мора да игра поубедливо. Селекторот на Шпанија најави дека првата фаза служи за темпирање на формата, но ние велиме дека тоа е само алиби, а дали сме во право ќе видиме веќе на мечот со Македонија.

Македонија е изненадување за сите, но не и за нас

Македонија е едно од најголемите изненадувања на Европското Првенство. Очекувањата беа борба со Црна Гора за третото место, но Македонија заврши прва во својата група. Освен тоа пренесе највеќе бодови во втората групна фаза и тргнува како лидер во Групата 2. Колку и да беа помали очекувањата од експертите, ние уште пред почетокот на шампионатот најавивме нешто вакво. Македонија едноставно има се што е потребно за висок дострел во Хрватска. Добар селектор, искусни и мллади ракометари, хемија помеѓу играчите и голема хармонија во екипата. Веќе, не би требало да не изненади ниту еден следен добар меч на Македонија на ова ЕП.

Ракометна репрезентација на Македонија

Лазаров се подреди на тимот, оставајќи простор за останатите

На Светското првенство 2009 во Хрватска и повторно на ЕУРО 2012 во Србија, еден македонски играч беше најдобриот стрелец на првенствата – Кирил Лазаров. Македонската гол-машина се уште е најсилната алка на тимот и повторно ја презема најголемата одговорност кога станува збор за офанзивата. Сепак, Раул Гонзалес во него го откри досега скриеното. Сите очекуваа дека Кирил Лазаров ќе биде единственото оружје во нападот, но нашиот капитен покажа новитет во играта, а тоа се зголемениот број на асистенции. По три одиграни натпревари, само Норвежанецот, Сандер Сагосен има повеќе додавања за гол од нашиот десен бек, а со Џим Готфридсон од Шведска има идентични 14 асистенции. Токму тоа е причината што Македонија е добра. Лазаров се подреди на тимот. Тој е добро чуван, но тоа им отвара простор на Кузмановски, Талевски, Миркуловски и крилата.

Раул и Парондо најголема опасност за Шпанија

Ако некој добро ги знае шпанците, тоа е македонскиот селектор Раул Гонзалес. Тој долги години играше за шпанската репрезентација, таму го калеше тренерскиот занает и одлично ги познава сите играчи. Тука секако е и асистентот на Раул, вториот шпанец во Македонија, Парондо. Тој пак е експерт за анализа на противникот, а сега нема да има тешка задача. Раул и Парондо ги знаат сите силни, но и слаби страни на Шпанија. Јасно е дека играта ќе биде поставена одлично и на нашите ракометари ќе им остане тоа да го пресликаат на терен. Доколу успеат во тоа Македонија може да слави победа против фаворизираната Шпанија.

Шпанија фаворит, но …

Шпанија е фаворит во секој поглед и коефициентот за нивна победа во 10Bet е 1.33. За реми коефициентот е 10.00 во истата обложувалница. За победа на Македонија пак коефициентот е дури 4.40 во 10Bet. Сепак според нас, коефициентот за победа на Шпанија е премал за да се ризикува. Многу подобра опција е да одиграте на голови. За Под 50.5 гола коефициентот е 1.40, додека за Над 50.5 е 2.50 во 10Bet.

Наш предлог:

Да паднат Над 50.5 гола @ 1.40 во 10Bet