ЕП во ракомет – Група А: Анализа и очекувања

Европско Првенство во ракомет

Групата А на Европското Првенство во Хрватска е доста интересна. Во оваа група Хрватска е јасен фаворит, Шведска сепак може да изненади, Србија нема тим за високи дострели, а од Исланд може да се очекува се.

Хрватска фаворит број еден во групата

Ракометна репрезентација на ХрватскаХрватска е еден од најуспешните тимови на меѓународната сцена, постојано рангирана во близина на врвот на големите меѓународни натпревари во текот на последните 25 години. Хрватска никогаш не беше златна на Европско Првенство, но имаат пет медали: сребро во 2008 и 2010 година, а бронза во 1994, 2012 и 2016 година. Под водство на тренерот Лино Червар, изгледите на Хрватска за освојување на медал се доста големи, особено што играат на домашен терен. Червар има одличен тим и затоа очекувањата од домашната јавност се огромни. Се освен финале за оваа репрезентација, ќе биде големо разочарување. Според букмејкерите, Хрватска е втор фаворит за освојување на златото. Коефициентот за такво нешто е 3.50 во 10Bet.

Шведска има одличен тим

Ракометна репрезентација на ШведскаШвеѓаните се рекордери по вројот на титули на европските првенства, освојувајќи четири трофеи за време на нивниот златен период “Бенгански момчиња”. Под водство на Бенгт Јохансон, од кого тимот го презеде својот прекар, Шведска беше златна во 1994, 1998, 2000 и 2002 година, а освои и две титули на Светските првенства (1990, 1999), како и три олимписки сребрени медали (1992, 1996, 2000). Сепак, тоа беа некои други времиња, па во Полска во 2016 година Шведска заврши на осмото место. По разочарувачката олимписка кампања во 2016 година, тренерите Стафан Олсон и Ола Линдгрен се повлекоа. Новиот тренер Кристијан Андрессон го предводеше тимот на Светското првенство, каде што импресионираа и покрај тоа што го имаа најмладиот состав на турнирот. 20-годишниот Џери Толбринг беше прогласен за најдобро лево крило на турнирот и од него сега се очекува најмногу. Коефициентот дека Шведска ќе биде златна е 21.00.

Србија нема тим за високи дострели

Ракометна репрезентација на СрбијаСребрениот медал на домашен терен на ЕВРО 2012 година е извонредно постигнување за српскиот тим, кој моментно е во фаза на реновирање под водство на тренерот Јовица Цветковиќ. Србија игра топло – ладно во последните 10 години. Имаат неколку добри резултати, но затоа пак на неколку шампионати не се ни квалификуваа.

“Нашата главна цел е да направиме тим за иднината”, изјави тренерот Цветковиќ. Оваа изјава говори многу сама по себе. Србија на ова првенство нема речиси никакви амбиции, а реално нема ниту тим за високи дострели. Тие ќе бидат среќни и со поминување на групата.

Доколку се обложите дека Србија ќе биде златна, ќе добиете коефициент 67.00 во 10Bet.

Исланд може до полуфинале, но може и да испадне од групата

Ракометна репрезентација на ИсландИсланд е еден од оние тимови кои секогаш знаат да изненадат, без разлика дали тоа значи пласман во финалето или испаѓање уште во групната фаза. Најдобар резултат за Исланд на европските првенства беше бронзата освоена во Австрија во 2010 година. Нивните неодамнешни кампањи беа разочарувачки. Ја напуштија Полска во 2016 година, многу рано.  Исланд се рангираше на 14-тото место на последното Светско првенство во Франција во јануари 2017 година и не се квалификуваше на Олимписките игри во 2016 година. Тимот го води поранешниот репрезентативец Геир Свеинсон. 53-годишниот исланѓанец го водеше тимот преку тешка квалификациска кампања, против Македонија, Чешка и Украина и стигнаа до Хрватска како најдобра третопласирана селекција во квалификациите.

Букмејкерите не веруваат премногу во Исланд. За освојување на златото им доделија коефициент 151.00 во 10Bet.

Кој ќе биде прв во групата

Нормално, Хрватска е фаворит за освојување на првото место во групата А. Коефициентот дека Хрватска ќе биде прва во групата е само 1.33 во 10Bet. Втор фаворит очекувано е Шведска, а доколку се обложите дека оваа селекција ќе биде прва во групата ќе добиете коефициент 4.50. Според букмејкерите Србија е третиот фаворит во групата со коефициент 13.00. Исланд е аутсајдер и коефициентот дека оваа селекција ќе го освои првото место во групата е 15.00.

Наш предлог:

Хрватска завршува прва во групата @ 1.33 во 10Bet

Конечен пласман:

Хрватска, Шведска, Исланд, Србија

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. ЕП во ракомет – Група Б: Анализа, очекувања и предлог тип – Kladenje.mk
  2. КЛАДЕЊЕ.МК анализира: Група Б во ЕП Ракомет! - Таратур
  3. КЛАДЕЊЕ.МК анализира: Група Б во ЕП Ракомет! - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*