Сите коефициенти за Македонија, тимски и индивидуално (Европско Првенство во ракомет)

Европско Првенство во ракомет

Веќе сме навикнати да ја гледаме македонската ракометна репрезентација на големите натпреварувања. Константно учествуваме на Европски и Светски првенства, имаме големо искуство, а за разлика од предходните настапи, сега имаме и плејада на млади талентирани ракометари. Во наредните неколку дена пред почетокот на првенството, очекувајте анализи за противниците на Македонија, како и воопшто за целиот шампионат.

Букмејкерите не веруваат во Македонија

Се е подредено за успех на овој шампионат. Го имаме еден од најдобрите ракометари на светот, Кире Лазаров кој е најдобар стрелец во историјата на Светските и Европски првенства. Имаме клубски европски шампион во РК Вардар. Имаме конечно одлични млади ракометари во Кузмановски, Талески, Неловски … Крилата Манасков и Георгиевски играат можеби на своето највисоко ниво, а останатите имаат искуство како ретко која друга репрезентација. Освен тоа го имаме и еден од најдобрите тренери во Европа, Раул Гонзалес. Сепак, тоа не е доволно за Македонија да биде барем во Топ 10-те фаворити на Европското Првенство во Хрватска според букмејкерите. Според коефициентот Македонија е на 12-то место со коефициент за освојување на титулата 201.00 во 10Bet. Само Чешка, Белорусија, Австрија и Црна Гора се поголеми аутсајдери од Македонија според букмејкерите. Интересно пред нас се селекции како Исланд ( бевме подобри од нив во квалификациите ) и Србија ( ги победивме во пријателски меч на почетокот од овој месец ).

Македонија трет фаворит во групата Ц

Што се однесува до коефициентите во групната фаза, тука сепак мораме да се сложиме со букмејкерите. Македонија е трет фаворит во групата Ц. Дека нашата селекција ќе биде прва во групата коефициентот е 11.00 во 10Bet. Прв фаворит е Германија – 1.36, па Словенија – 3.80, а аутсајдер е Црна Гора – 41.00.

Вкрстуваме со тешка група

Доколку Македонија помине во втората рунда, тогаш ќе се најде во групата 2. Таму ќе се најдат три репрезентации од групата Д: Данска, Шпанија, Унгарија и Чешка. Можете да се обложите дека Македонија ќе заврши прва и во оваа втора рунда, а коефициентот за тоа е 70.00 во 10Bet.

Лазаров втор фаворит за најдобар стрелец

Сепак иако букмејкерите не ни даваат речиси никакви шанси, Македонија според нив е меѓу лидерите на индивидуален план. Имено, Кире Лазаров е втор фаворит за најдобар стрелец на Европското Првенство и тоа со коефициент 3.75 во 10Bet. Пред него е само Уве Геншеимер од Германија кој е прв фаворит. После Лазаров пак се ракометари како: Хансен, Сагосен, Бјорнсен, Ривера, Циндрич …

Кој ќе биде МВП на турнирот

Македонскиот капитен е еден од фаворитите и за МВП на турнирот. Коефициентот дека Кире Лазаров ќе биде прогласен за најдобар играч во Хрватска е 26.00, што го прави 12-ти фаворит на турнирот. Очекувано, фаворити во оваа конкуренција се Карабатич, Хансен и Циндрич. Интересно, од македонските репрезентативци втор фаворит е Миркуловски со коефициент 201.00, а трет е Талески со коефициент 251.00. Од Македонија, во конкуренција е уште Манасков со коефициент 751.00 во 10Bet.

Борко Ристовски речиси без шанси за најдобар голман

Кога се во прашање голманите, на Борко Ристовски не му се даваат речиси никакви шанси дека може да биде најдобар голман во Хрватска. Борко е 16-ти фаворит за такво нешто со коефициент 51.00 во 10Bet.