Бараж за СП: Данска – Република Ирска, најава, анализа и предлог тип

Данска - Република Ирска

Во Копенхаген ќе се одигра дуелот кој привлекува најмалку внимание Данска – Република Ирска. Нема изразит фаворит на овој двомеч и ова е огромна шанса за двете селекции по долг период да настапат на Светско Првенство. Тоа значи дека влогот е голем и за двете репрезентации, но на овој прв меч шансите за победа се на страната на домаќинот.

Данците се во одлична форма во вистинско време

Данска го направи она што се очекуваше од нив во оваа квалификациска кампања за пласман на Светско првенство, завршувајќи втори во својата група зад Полска. Искрено групата беше лесна. Завршија со 20 бода, од 6 победи и две ремијаипорази и сепак на крајот заслужено беа втори. Серијата во која се наоѓа оваа репрезентација во моментов е неверојатна. Тие незнаат за пораз на 9 меча по ред, на кои забележаа 4 ремија и 5 победи. Уште позабележителна беше гол разликата од 19 постигнати и само 6 примени гола. Во оваа серија мораме да ја истакнеме и неверојатната победа против Полска со 4:0 во квалификациите. Сепак не успеаја да ја совладаат Романија на својот последен натпревар. Но тие несомнено играат одличен фудбал во последно време и затоа се фаворити на овој меч во Копенхаген.

Данците со проблеми во составот

Данците имаат неколку проблеми во составот и тоа сите се случија во текот на изминатата недела. Првиот избор на левата бековска позиција Хенрик Далсгард е надвор од стројот барем за првиот меч. Столбот на одбраната на Севиља Кјаер се жали на повреда, но тој ќе смогне сили и ќе настапи на овој меч. Напаѓачот Николај Јоргенсен го скрши рачниот зглоб при настап за Феенорд за време на викендот и веројатно Никлас Бендтнер ќе стартува во нападот. Тој е во одлична форма во својот тим, но има и еден проблем. Имено, О’Нил беше негов тренер во 2012 година во Сандерленд и многу добро ги знае неговите квалитети. Според тоа, јасно е дека ќе знае и како да го затвори наовој двомеч.

Ирците уште жалат за голот со рака на Анри

16 години поминаа од последното појавување на Република Ирска на Светско првенство, авантура која веројатно веќе никој не ја ни памти. Сегашниот асистент на селекторот Рој Кин тогаш беше главна алка на репрезентацијата и неговото искуство е драгоцено за овој тим. Последното сериозно флертување на Ирска со Светското првенство беше пред осум години. Тогаш Ирска ја надигра Франција во плеј-офот но пласман на мундијалот обезбеди Франција. Тој двомеч заврши на насловните страници низ целиот свет. Виновник за тоа беше Тјери Анри кој решавачкиот гол за пласман на Светското Првенство го постигна со рака.

Веруваат дека се поквалитетни

Ирската фудбалска јавност беше среќна по жрепката, верувајќи дека Данска е најлесниот можен противник. Сега очекувањата во оваа островска земја се уште поголеми. Можеби причина за тоа е традицијата. Ирците секогаш добро се носеле со скандинавските селекции, а тоа го очекуваат и овој пат. Во предходните 4 меѓусебни средби Данска нема победа, а ирците на предходната средба во Данска славеа со 0:4. Но тоа беа некој други времиња и немора да значат ништо. Сепак и Рој Кин верува дека Данска е предизвик со кој Ирска може да се справи. Од друга страна селекторот О’Нил истакна дека данците кој ги води неговиот поранешен тимски колега од Манчестер Сити и Норвич, Хeридејд не смеат да се потценат. Рабирливо О’Нил највеќе стравува од Ериксен.  “Тој игра исклучително добро во тимот кој само што го победи Реал Мадрид во Лигата на шампионите, а ние мораме да внимаваме на него сите 180 минути”, рече О’Нил во понеделникот.

Добра одбрана, но очаен напад

Фудбалските експерти и букмејкерите пак им одат контра на ирските фанови и тоа оправдано. Република Ирска играше добро на стартот од квалификациите, па беше очајна за во последните два меча да слави над Молдавија и над Велс. Сепак ирците изгубија дома од Србија, одиграа нерешено со слабата Молдавија и тие резултати сами по себе најавуваат тешка задача за оваа селекција. Одбраната во квалификациите беше на високо ниво и прими само 6 гола на 10 меча, но нападот не функционира најдобро. На 10-те меча Ирска даде само 12 голови а прв стрелец беше Мек Клин од ВБА со 4 постигнати гола, но тој е играч од средниот ред. Сега О’Нил се надева дека конечно ќе проработи нападот кој е предводен од ветеранот Марфи кој игра во Нотингем.

Коефициентот за победа на Данска рапидно опаѓа

Тешко е да се предвиди овој дуел, но традицијата вели дека секогаш во меѓусебните мечеви на овие репрезентации имало голема ефикасност. Сепак букмејкерите им даваат многу поголема предност на данците, па коефициентот за нивна победа постојано е во опаѓање. За победа на Данска, Bet365 нуди најдобар коефициент – 1.75, во Unibet е најдобриот коефициент за реми – 3.55. За победа на Р.Ирска најдобар коефициент од 6.12 нуди Pinnacle.

Наш предлог:

Победа на Данска @ 1.75 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*