Дерби на ден: ИНТЕР – МИЛАН, најава, анализа и предлог тип

Тешко е викендов човек да се одлучи кој меч ќе биде поинтересен за следење во Серија А,бидејќи првите шест тима игаат меѓусебе на три натпревари, но сепак јасно е кое е најголемо дерби овој викенд и тоа не само во Италија, туку и во Европа. На програмата е дербито Дела Мадониа помеѓу Интер и Милан кое е едно од најстарите гратски дерби натпревари.

Спалети го препороди Интер

Интер импресионираше на стартот на сезоната во Серија А, славејќи на 6 од седумте меча, додека еден дуел заврши со нерешен резултат. Екипата има најдобра одбрана оваа сезона со само 3 постигнати гола, додека нападот функционира беспрекорно и постигна 14 гола досега. Спалети се чини дека е најголемото засилување за Интер, бидејќи тој веќе ги подобри перфомансите на екипата во текот на подготвителниот период кога овој тим славеше против Баерн Минхен, Челзи, Лион и Виљареал, а досега во Серија А само го потври големиот напредок на екипата која не е споредлива со оној Интер од предходните 3 сезони. Единствен проблем за Интер оваа сезона може да биде тоа што тимот останува премногу зависен од Мауро Икарди, но со потпишувањето на Борја Валеро и Матијас Векино барем ја зацврстија стабилноста во средниот ред. Поради сетоа ова Интер е фаворит на овој меч и коефициентот за негова победа во бет365 е 2.20.

Икарди е најголема опасност за Милан

Икарди сезонава игр во одлична форма и досега на 7 средби постигна 6 гола, односно два повеќе од сите напаѓачи на Милан заедно. Аргентинецот на последните две средби со Болоња и Беневенто не постигна гол, а изминатава недела на двата меча на Аргентина играше само 15 минути и е доста свеж, а освен тоа е желен за погодоци. Ако на ова се додаде и фактот што ретко кога Икарди не постигнува гол на 3 меча по ред, јасно е дека овој играч ќе биде најопасен по голот на Милан, особено ако има добра подршка од Перишиќ, Марио и Кандрева. Букмејкерите добро го знаат тоа и затоа коефициентот за тоа дека Икарди ќе постигне гол е доста мал, само 1.66 во бет365, но секако е добар за ризикување.

Милан игра под очекувањата

Големите инвестиции на Росонерите и фудбалерите кои тие ги донесоа во Серија А, може да донесе само позитивни работи и дефинитивно поинтересна сезона за разлика од минатите неколку години, но сепак факт е дека не може да се изгради тим за освојување на титулата преку ноќ, а тоа се покажува и на почетокот на оваа сезона. Наспроти очекувањата на навивачите Милан е на 7-то место со 4 победи и 3 порази и ако за нив ова е разочарување, вистинските аналитичари ова го очекуваа уште пред да започне сезоната. Сепак загрижувачки се последните неколку мечеви на овој тим, бидејќи екипата не само што доживеа два порази по ред во предходните две кола, туку и на терен изгледаше очајно особено на мечот против Сампдорија при поразот од 2:0, додека на предходниот дуел со Рома Милан имаше игра но не можеше да го пронајде патот до голот на противникот и поразот од 0:2 беше неминовен. По ова, јасно е дека формата на екипата наместо да оди во нагорна, оди во надолна линија. Милан според букмејкерите е ауттсајдер на овој дуел и коефициентот за негова победа е 3.30 во бет365.

Последно гратско дерби за Монтела ?

Фудбалските експерти и букмејкерите се сомневаат во квалитетите на Монтела кој веројатно не може да има конрола над некој фудбалски звезди и тоа е голем минус за оваа екипа. И не е само тоа, туку овој стратег нема искуство а во овој случај се работи за створување на еден сосема нов тим и искуството во тие случаи е драгоцено. Овој пат пред ова големо дерби, Монтела и Милан инсистираат на тоа дека натпреварот не е одлучувачки, но ако го загубат овој меч, ќе сврзат три порази во низа во лигата и од нивниот голем ривал Интер ќе ги разделат дури 10 поени. Дали Винченцо Монтела ќе преживее цела сезона во Милан или не, е се почесто поставувано прашање иако мора да признаеме дека досега тоа се само шпекулации. Засега клубот инсистира дека неговата позиција не е загрозена, но јасно е дека трпението на раководството и на навивачите на Милан е се помало.

Без врвен напаѓач, нема врвни резултати

Милан повлече одлични потези во преодниот рок, потроши еден куп пари но не го реши најголемиот проблем – нападот. Сега фудбалските експерти се уште погласни потенцирајќи дека и покрај многуте засилувања на тимот, Милан не донесе ниту еден врвен голгетер што веќе се одразува негативно врз резултатите. Во нападот се Куртоне, Борини, Силва и Калинич, но сите тие заедно досега постигнаа само 4 гола, додека играчите од средниот ред досега имаат постигнато веќе 5 гола и јасно е дека со овој напад Милан не може да се надева на врвни резултати.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.67 во бет365

Икарди да постигне гол @ 1.66 во бет365

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Дерби на денот: ИНТЕР – МИЛАН, најава, анализа и предлог тип - Sportski
  2. Дерби на денот: ИНТЕР – МИЛАН, најава, анализа и предлог тип - Таратур
  3. Копа Италија 1/4 финале: Милан – Интер, најава, анализа и предлог тип – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*