Челзи – Манчестер Сити: Конте или Гвардиола, анализа од тактички аспект

Првата средба минатата сезона меѓу овие две екипи, заврши со победа на Челзи од 3:1 на Етихад, а Челзи славеше и на вториот меч на домашен терен со 2:1. На двата меча следевме одличен и атрактивен фудбал, а сега со сигурност ќе следиме подеднакво интересен и неизвесен меч.

Манчестер Сити е во неверојатна форма, особено нивниот напад кој игра страшно добро во последно време, додека перфомансите кои ги покажува Челзи на предходните мечеви и нивната контрола на играта се за восхит, особено играта на мечот против Атлетико Мадрид во вторникот кога Челзи во Шпанија славеше со 1:2.

Слободата на Хазард и Фабрегас во средината се покажа како добра одлука на Конте

За Конте секогаш најважен е изборот на системот на игра и формациската поставеност. Ја форсира формацијата 3-4-3 од минатата година, но на некоиповажни мечеви со силни екипи Конте повеќе експериментира со 3-5-1-1, и тој систем се покажа доста ефикасен против Атлетико. Тоа значи дека Фабрегас може да се троши премногу во дефанзивата, бидејќи дисциплината на двајцата останати играчи во средниот ред Канте и бакајоко е неверојатна и тоа им овозможува на Фабрегас, но пред се на Хазард да се однесуваат доста слободно позади најистурениот Алваро Мората.

Опасноста од користење на овој систем е тоа што може Челзи да се изложи на опасност по крилните позиции, бидејќи не секогаш офанзивните крила можат да се вратат бргу на својата половина но Конте прво сака да осигура доминацијатаниз центарот на теренот со користење на таканаречениот дијамант во средниот ред. Сетоа ова е под претпоставка дека тој нема да се врати на овој дуел во формациска поставеност 3-4-3, што би значело внесување на Педро, најверојатно на местото на сонародникот Фабрегас. Другите можниности се Запакоста да стартува на крилната бековска позиција заедно со Мосес, со што би се зајакнала барем едната страна во одбраната, но во тој случај нападот ќе биде со многу помалку опции.

Пеп Гвардиола буквално мрази да игра против екипи со формација и систем како Челзи, па минатата сезона се одлучи да одговара на ист начин, со тројца во одбраната и погреши. Гвардиола после тој меч призна дека неговите фудбалери не се спремни за тој тип на игра, наспроти фудбалерите на Челзи. Имено, Конте толку добро го има разработено овој стил на игра, што неговите фудбалери во буквален начин ги пресликуваат неговите идеи на теренот без никаква грешка.

Гвардиола без Агуеро, одбраната носи неколку дилеми

Според тоа, Гвардиола веројатно овој пат ќе се постави со четворица во одбраната. Џон Стоунс и Отаменди со сигурност ќе стартуваат и ќе се борат против Мората, а Кајл Вокер и Данило треба да имаат дозвола да одат многу поотворено на противничката половина, ако Челзи користи формација 3-5-1-1, така што тие двајца нема да имаат директни противници. Меѓутоа, тие ќе мора бидат внимателни, бидејќи во средниот ред Челзи е доста широк, за разлика од одбраната која игра многу блиску. Голем проблем за Гвардиола ќе биде тоа што на овој меч е без услугите на Компани и Менди кои се повредени.

Во средниот ред, Фернандињо ќе биде човекот задолжен за одржувањето на врската помеѓу одбраната и нападот, веројатно со Давид Силва и Кевин Де Брујн кој ќе бидат нешто понапред од него. Вториот ќе биде особено мотивиран против неговиот поранешен тим и од него може да се очекува многу на овој дуел, особено што тој беше најдобар на теренот во поразите на Сити од Челзи минатата сезона.

Во последно време, Гвардиола навидум имаше дилема. Серхио Агуеро и Габриел Хесус играат одлично сезонава и Пеп ги ротира и двајцата во нападот, но на неколку пати се обиде и со двајцата во стартниот тим што му донесе резултат, но тој повеќе сака да игра со поголема широчина по страничните позиции особено против појаки противници. Овој пат е јасно дека Хесус ќе игра од првата минута, бидејќи Агуеро подолго време ќе остуствува од терените поради тешките телесни повреди кои ги здоби во сообраќајна несреќа во четвртокот. Покрај Хесус како најистурен, Пеп ќе ги користи брзите Сане и Стерлинг по страничните позиции, а тие со сигурност ќе им создаваат големи проблеми на бековите на Челзи.

Мората е многу побрз од Стоунс и Отаменди

Ова треба да биде отворен и возбудлив дуел, но Челзи би можел да започне со повнимателна игра по крилните позиции и покрај тоа што игра дома. Брзината на Хазард може да предизвика сериозни проблеми за Сити при контра-нападите на Челзи. Од друга страна Мората е особено ефективен во игра со глава, а тој предизвикува многу проблеми кај противниците и со својата брзина и со непредвидливото движење во празен простор меѓу одбранбените фудбалери.

Стоунс и особено Отаменди се доста спори и ќе мора многу побрзо да ги решаваат предизвиците, но и да бидат многу блиску еден до друг, како не би оставиле простор Мората да втрчува меѓу нив. Сепак дали спорите бекови на Сити ќе бидат спремни за такво нешто е тешко да се предвиди, па затоа добар облог би било Мората да постигне гол со коефициент 2.30 во бет365.

Букмејкерите немаат фаворит на овој дуел

Букмејкерите не му даваат предност на ниту еден тим на овој меч. Сити е во голема форма, но Челзи е тактички остроумен и Конте е ретко надигран дома. Коефициентите според тоа се рамномерно избалансирани.

Двете страни влегуваат во меѓусебна битка во одлична форма, Челзи се непоразени од денот на отворањето на сезоната и имаше одлична победа пред овој меч на гости во Шпанија кај Атлетико Мадрид, додека Манчестер Сити се неверојатно голгетерски расположени постигнувајќи многу голови (21 гол на 6 меча сезонава во Премиер Лигата), а се добри и во дефанзива со само 2 примени гола.

За победа на Челзи коефициентот во бет365 е 2.60, за реми е 3.50 додека за победа на Манчестер Сити коефициентот е 2.80. Според ова, за која игра и да се решите ќе се исплати ризикот иако тешко е да се погоди конечниот победник на овој меч. Можеби најпаметно е да се одигра двојна шанса, на победа на Челзи или реми бидејќи за ваква игра коефициентот и не е баш мал и изнесува 1.45 во бет365. Според тоа можете да се обидете и со азиски хендикеп, на победа на Челзи со коефициент 2.10 во бет365, со тоа што доколку мечот заврши нерешено ви се пресметува коефициент 1.

Наш предлог:

Победа на Челзи или реми @ 1.45 во бет365

Азиски хендикеп – Челзи @ 2.10 во бет365

Двете екипи да постигнат гол @ 1.65 во бет365

Алваро Мората да постигне гол @ 2.30 во бет365

1 Trackback / Pingback

  1. Челзи – Манчестер Сити: Конте или Гвардиола, анализа и предлог тип - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*