Дебри на ден: Милан – Рома, најава, анализа и очекувања

Почетокот на новиот “Милан” остава двоен впечаток. Од една страна, напредокот е видлив, но 6-то место со 4 победи и два порази се под очекувањата. Рома пак и покрај тоа што е ослабена за разлика од минатата сезона игра одличен фудбал и има 4 победи и само еден пораз досега. Се на се јасно е дека ова ќе биде еден интересен и неизвесен меч кои не смеете да го пропуштите.

Милан е силен, но без вистински голгетер нема шанси за титула

Уште пред да стартува сезоната во Серија А, ние одговоривме на тогаш напоставуваното прашање: Дали Милан ќе ја освои титулата ? Одговоривме со категорично “НЕ”, но големите инвестиции на Росонерите и фудбалерите кои тие ги донесоа во Серија А, може да донесе само позитивни работи и дефинитивно поинтересна сезона за разлика од минатите неколку години. Сепак факт е дека не може да се изгради тим за освојување на титулата преку ноќ, а фудбалските експерти и букмејкерите се сомневаат и во квалитетите на Монтела, потенцирајќи дека и покрај многуте засилувања на тимот, Милан сеуште не донесе ниту еден врвен голгетер што веќе се одразува негативно врз резултатите.

Одбраната е најзасилена, но највеќе разочара

Запата, Бонучи, Ромањоли, Мусачио – имињата на играчите во одбраната на Милан звучат доста моќно, но попусто кога на терен никако не можат да го покажат својот потенцијал. Милан највеќе е засилен токму во овој дел од тимот, но досега на 6 меча прими 8 гола во Серија А, а во Лигата на Европа на двата меча прими 3 гола што секако е загрижувачки податок. Овој пат против себе ќе го имаат одличниот Един Џеко кој на 5 меча во домашниот шампионат постигна 6 гола, па интересно ќе биде да се види на каков начин Монтела ќе се справи со овој неверојатен голгетер кој е во одлична форма.

За разлика од Милан, Рома е ослабена но игра одлично

Рома дефинитивно е многу поразлична од минатата сезона, особено што сега во тимот не се најдобрите играчи од минатата сезона Салах и Рудигер, но се чини најголема загуба за овој тим е Спалети, одличниот стратег кои сега веќе е тренер на Интер. Рака на срце, Еузебио ди Франческо направи голема работа со тимот на Сасуло минатата сезона, кога наспроти сите очекување играше офанзивно на гол повеќе и сосем заслужено заврши на 12-то место, но сега има крајно тешка задача да го повтори успехот од минатата сезона на Рома со далеку помал и послаб играчки потенцијал.

Римската волчица е во топ форма

Рома досега и покрај сите проблеми е 5-та на табелата со ист број на бодови како и Милан, но Рома има и натпревар помалку. Досега овој тим забележа 4 победи и само еден пораз и тоа од Интер, а игра одлично и во Лигата на Шампионите. Прво одигра без голови дома со Атлетико Мадрид, за во средата да слави победа над Карабах во Азербејџан со 1:2. Се на се римската волчица на последните 6 натпревари во сите конкуренции има 5 победи и едно реми, а е во серија од 4 меча на кои забележува победа и тоа со неверојатна гол разлика од 12:2. Токму нападот е најдобар дел од тимот сезонава и јасно е дека Милан на овој меч ќе има големи маки за да го сопре Џеко.

Отсутни фудбалери:

Милан: Конти ( повреда ), неизвесни се настапите на: Антонели, Калабриа и Монтоливо.

Рома: Дефрел, Карсдорп, Морено, Нура и Шик ( повреди ).

Шансите се 50:50

Шансите според букмејкерите се 50:50 на овој меч, со тоа што тие ги препознаа проблемите на Милан, но ја препознаа и добрата форма на Рома па коефициентот за победа на гостите е во опаѓање. Доколку одиграте на победа на Милан ќе добиете коефициент 2.60 во бет365, додека коефициентот за победа на гостите е 2.62 што доволно говори за тоа колку неизвесен и непредвидлив ќе биде овој меч. За реми пак коефициентот во бет365 е 3.50.

Над или под 2.5 гола

Најдобро би било да го одбегнете овој меч на ваѓите тикети, доколку размислувате да играте на конечен победник, но затоа пак играта на голови треба да го привлече вашето внимание иако коефициентите не се баш големи. Двете екипи играат напаѓачки фудбал, особено Рома па јасно е дека можеме да очекуваме голови и на двете страни а коефициентот за Двете екипи да постигнат гол е 1.57 во бет365 и овој тип е најдобар според нас за овој дуел. Може да се одигра и Над 2.5 гола со малку подобар коефициент од 1.65 во бет365.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.57 во бет365

Да паднат повеќе од 2.5 гола @ 1.65 во бет365

Един Џеко да постигне гол @ 1.83 во бет365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*