ТИП НА ДЕНОТ: (11.08.2022, 21:00 часот) ПАРТИЗАН – АЕК ЛАРНАКА

Тип на денот
Тип на денот

Партизан и АЕК Ларнака во четврток ќе играат на стадионот Партизана во Белград, во реваншот од третото квалификациско коло во Лига Европа.

Домашната екипа влегува во натпреварот по серија од четири последователни дуели без победа во сите натпреварувања и ќе се обиде да стави крај на оваа сушна низа и да ја стигне негативата од првиот натпревар, кога на Кипар беше 2:1 за АЕК.

Партизан сезонава не може да се пронајде

На Партизан му беше оневозможен старт од соништата за пласман во Лига Европа, бидејќи загуби со 2:1 на гостувањето кај АЕК Ларнака во првиот натпревар од третото коло од квалификациите.

Откако поведе преку голот на Квинси Мениг во 18-та минутасите помислија дека Партизан ќе биде патникот во следното коло. Но се случи пресврт и сега српскиот вицешампион ќе брка негатива.

Пред тоа, српската екипа претрпе пораз со 1:0 од Нови Пазар во Супер лигата на 29-ти Јули, откако предходно одиграа две ремија во лигата со Раднички Ниш и Бачка Топола. Се на се, стартот на сезоната е под сите очекувања и веќе е влучен црвениот аларм.

Како и да е, Партизан ќе има шанса да ги промени работите во четврток, бидејќи ќе ги одмери силите со кипарската екипа на својот терен, каде што моментално се во серија од девет натпревари без пораз, освојувајќи седум победи и две нерешени.

АЕК со одлична шанса

АЕК Ларнака, ќе се обиде да избегне испаѓање од квалификациите за Лига Европа, откако беше исфрлена од трката за место во Лигата на шампионите од Митјиланд.

Откако одиграа нерешено 1:1 и на домашен и на гостински терен, данската екипа напредуваше во следната рунда по пенали.

Пред минатонеделната победа над Партизан, АЕК Ларнака беше во серија од четири последователни натпревари без победа во сите натпреварувања, забележувајќи три нерешени резултати и еден пораз.

На првиот меч одлично се вратија по негативата со головите на Гарсија и Миличевиќ, но во Белград ќе мора да одиграат на уште повисоко ниво ако сакаат да останат непоразени.

Тимски новости: Партизан

Партизан на теренот ќе излезе без услугите на 25-годишниот играч за врска Данило Пантиќ, кој долго време е повреден. Нему му се придружи српскиот младинец Немања Јовиќ, кој ги пропушти последните седум натпревари откако се повреди против Клуж на 25-ти Јуни.

Можен стартен состав на Партизан – 4-3-3:Стевановиќ; Филиповиќ, Вујачиќ, Саничанин, Урошевиќ; Фејса, Начо, Андраде; Дијабате, Гомес, Мениг

Тимски новости: АЕК Ларнака

АЕК Ларнака ќе биде без 23-годишниот Андреас Параскевас, кој паузира поради повреда на вкрстените лигаменти. Олтра би можел да именува слична стартна постава како на првиот меч. Поранешниот македонски репрезентативец и капитен на екипата Иван Тричковски, кој постигна 15 гола во лигата минатата сезона, треба уште еднаш да го предводи нападот, покрај 23-годишниот Имад Фарај и нигерискиот напаѓач Виктор Олатуњи.

Можен стартен состав на АЕК Ларнака – 4-2-3-1: Пириќ; Росалес, Миличевиќ, Томовиќ, Гарсија; Оиер, Ледес; Фарај, Тричковски, Гурцсо; Олатуњи

Очекување:

Нема сомнеж дека квалитетот е на страната на Партизан, кој ќе има и предност од домашен терен. Сепак, тоа не секогаш е доволно на вакви натпревари, особено кога екипата не е во посакувана форма. Партизан игра под своето ниво и ако не се поправи на овој меч, ќе биде тешко да се мине АЕК. Веројатно АЕК ќе игра повлечено и ќе ја чека својата шанса од контра напади, а тие се доста опасни во тој поглед. Можеме да очекуваме барем по еден гол на двете страни, но јас сепак очекувам победа на Партизан.

ТИП:

Партизан – АЕК Ларнака – 1 @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*