ТИП НА ДЕНОТ: (07.06.2022, 20:45 часот) ФАРСКИ ОСТРОВИ – ЛУКСЕМБУРГ

Тип на денот
Тип на денот

Фарските Острови ќе имаат за цел да ја забележат својата прва победа во тековната кампања во Лигата на нации на УЕФА кога ќе играат дома со Луксембург во вторник.

Гостите пак, се обидуваат да дојдат до две последователни победи по победата од 0:2 над Литванија изминатиот викенд.

Фарски Острови се надеваат на први бодови

Откако ги поминаа првите две изданија на Лигата на нациите во Лигата Д, Фарските Острови моментално уживаат во Лигата Ц за прв пат откако победија во третото ниво на натпреварувањето.

Во кампањата 2020-2021 година, Фарските Острови собраа 12 бода од шест натпревари и се најдоа на врвот на групата во која беа Малта, Летонија и Андора. Сепак, сега се соочуваат со далеку посилни репрезентации.

Домаќините во вторникот добија грубо будење во нивната прва средба во Лига Ц. Хакан Ериксон пред мечот со Турција најави дека Фарски Острови сакаат бодови, но наместо тоа загубија со 4:0 во Истанбул.

Фарски Острови важи за една од послабите селекции во Европа, но има неколку интересни фудбалери. Сепак, овој пат ќе бидат ослабени со неиграњето на Хендриксон од Хелсинборг, додека најдобриот играч Едмунсон не е баш во натпреварувачки ритам.

Тимот е составен од фудбалери кои претежно играат во домашниот шампионат, Исланд и неколку фудбалери од скандинавските земји. А тоа најдобро укажува на играта на селекцијата, која се базира на цвстрина, долги топки и скок игра.

Луксембург по втора гостинска победа во низа

Луксембург ја започна својата кампања во Лигата на нации во голем стил благодарение на победата од 0:2 на гости против Литванија. Токму тој меч беше нашиот избор тип на ден – одигравме двојка и не погрешивме.

Да не с еповторнувам премногу, Луксембург веќе не е селекција која е лесен плен за противниците – тие сега се селекција составена од фудбалери кои играат во најсилните европски лиги.

Даниел Синани од Хадерсфилд го отвори резултатот за својата земја во 44-та минута пред да ја пронајде мрежата уште еднаш во второто полувреме за конечни 0:2.

По нивната победа на гостински терен, избраниците на Лук Холц сега ќе го насочат своето внимание на средбата на гости во вторник против нацијата која е рангирана 30 места под нив на светската ранг листа на ФИФА.

Луксембург е уверен дека може да постигне позитивен резултат во вторник, откако загуби само еднаш во последните пет средби во Лигата на нации.

Играта на оваа селекција е целосна спротивност на играта на Фарски Острови. Луксембург игра со висок посед на топка и не се сомневам дека на овој меч тие ќе бидат селекцијата која ќе го дикрита темпото на игра, особено што во средниот ред имаат фудбалери кои стандардно играат во Мајнц, Спартак Москва, Хадерсфилд, Келн …

Очекување:

Фарски Острови се надеваат на бодови од овој меч, но ќе имаат крајно тешка задача. Во селекцијата на Луксембург има многу поквалитетни фудбалери кои играат на високо ниво низ Европа и тие се фаворити на овој меч – технички се далеку подобри и тие ќе го диктираат темпото на игра. Верувам дека Луксембург ќе дојде до втората победа во низа.

ТИП:

ФАРСКИ ОСТРОВИ – ЛУКСЕМБУРГ – 2 @ 2.10 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*