НХЛ лига: Флорида – Нешвил, дуел на одлична одбрана и очаен напад

Флорида Пантерс е домаќин на Нешвил Предаторс во еден од дуелите кои привлекуваат најголемо внимание денес во НХЛ лигата. Ќе биде ова интересен меч поради неколку аспекти, но многу поблиску до бодовите е домаќинот кој игра неверојатна сезона на стартот.

Флорида со старт од соништата

Звучи чудно на прв поглед, но е вистинито, реално … една од најтоплите држави во САД, Флорида сега има два од најдобрите тимови во хокејарската НХЛ лига, откако Флорида Пантерс не загуби натпревар до сега оваа сезона. Се наоѓаат на третото место на табелата во Централната дивизија, а имаат одиграно најмалку натпревари од сите, само шест меча.

Тие се предводени од некои познати имиња како Патрик Хорнквист – кој има четири гола на последните пет натпревари, како и Џонатан Хубердо (три асистенции во последните два натпревари). Пантерите изгледаа остри и полека стануваат едни од најдобрите во НХЛ лигата. Железниот Кит Јандл игра со енергија на 20-годишник и додаде пет поени на последните пет натпревари. „Пантерите“ не се брилијантни во нападот и даваат во просек по 3.6 гола по натпревар, но нивната одбранбена игра е неверојатна и е најзаслужна за победите и добрите резултати. Флорида Пантерс примаат во просек само по 2.5 гола по натпревар.

Нешвил се мачи сезонава

Во четврток навечер, „Пантерите“ ќе се соочат со Нешвил Предаторс, кои ги загубија последните два натпревари од Тампа Беј и на гости имаат скор од 0:4 оваа сезона. Проблемите кај Нешвил се офанзивни, бидејќи во просек постигнуваат само два гола по натпревар во последните шест меча, а нивните главни играчи се мачат во нападот. Филип Форсберг има еден гол на последните пет натпревари, додека и Мет Дучен и Рајан Јохансен се уште немаат постигнато гол оваа година.

Одлична одбрана против очаен напад

Пантерите имаа тридневен одмор за да се фокусираат на домашните натпревари против предаторите. Тимот од Флорида има силна дефанзива предводена од Јандл, но тука се и Арон Екблад и Антон Стралман. Таа група е комбинирана добро оваа сезона и до сега направи офанзивните тимови да изгледаат изгубени на мразот. АКо се знае дека Нешвил има офанзивни проблеми, тогаш јасно е дека на гостите ќе им биде исклучително тешко да постигнуваат голови. Може да одиграте на малку голови. Флорида има одлична дефанзива, а Нешвил слаб напад и не верувам дека ќе паднат многу голови. Но секако мислам дека домаќинот е многу поблиску до победа.

Наш предлог:

Победа на Флорида @ 2.30 во 1хBet

Да паднат Под 6.5 гола @ 1.45 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*