ТИП НА ДЕНОТ: (06.06.2022, 20:45 часот) ХРВАТСКА – ФРАНЦИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Во повторувањето на финалето од Светското првенство во 2018 година, Хрватска и Франција ќе имаат за цел да се вратат по лошите резултати во првото коло во Лига А од Лигата на нации, на натпреварот во понеделник на Пољуд.

Избраниците на Златко Далиќ беа поразени со 0:3 од Австрија во петокот вечерта, додека французите на домашен терен беа совладани со 1:2 од Данска.

По катастрофата од Австрија, Далиќ ќе ротира со составот

Хрватска беше понижена од тимот на Ралф Рангник во Осиек, бидејќи гостите без проблеми постигнаа три гола кај „коцкестите“. Тешко дека некоја селекција во изминатата деценија славела толку лесно и убедливо како Австрија во Хрватска.

Марко Арнаутовиќ, Михаел Грегорич и Марсел Сабицер беа стрелци за Австрија која ја прекина позитивната серија на Хрватска, што го сигнализираше првиот пораз на домаќините на домашен терен во кое било натпреварување од Ноември 2020 година.

Тој пораз неочекувано ја остава Хрватска на дното на табелата, но има уште многу фудбал кој треба да се игра во Лигата на нации, па затоа стравувањата од неверојатно испаѓање во Лигата Б се уште не треба да му паѓаат на ум на Далиќ.

Коцкестите успеаја да ја пронајдат мрежата на сите нивни претходни натпревари во Лигата на нации, пред мечот Австрија, што исто така го одбележа четвртиот натпревар по ред во натпреварувањето во кое избраниците на Далиќ примија најмалку два гола.

Секако, мора да се земе предвид калибарот на противниците на Хрватска за време на нивниот престој во Лигата А, но сега им се закануваат три порази по ред на домашен терен во Лигата на нации.

Дешамп ќе игра речиси со втор тим

Во отсуство на Дидие Дешам, кој ја напушти базата на репрезентацијата по смртта на неговиот татко, Франција навидум беше на пат за победа против Данска, откако Карим Бензема стрелаше за водство.

Сепак, откако Килијан Мбапе и Рафаел Варан го напуштија теренот поради повреди, Данска постигна два гола и стави крај на серијата од седум победи на Франција на сите турнири.

Првиот пораз по ЕУРО 2020 не е причина за паника за актуелниот светски шампион и шампион во Лигата на нации. Но ако бидат поразени во Загреб, алармот ќе биде запален.

Франција барем успеа да ја задржи својата серија на голови на секој натпревар од нивниот шокантен пријателски пораз од Финска во Ноември 2020 година – сега продолжувајќи ја серијата на 21 натпревар – додека нивната победничка серија на гостински терен во Лигата на нации сега изнесува пет натпревари.

Таа серија вклучува победа од 1:2 на теренот на Хрватска во Октомври 2020 година, откако на домашен терен ги совладаа „коцкестите“ со 4:2 – идентичен резултат како оној од финалето на Светското првенство во 2018 година.

Тимски новости: Хрватска

Далич ќе има неколку ротации во стартниот состав кој ќе биде видно изменет за разлика од мечот со Австрија. Особено големи промени ќе има во одбраната каде ќе има и дебитанти.

Формацијата сепак ќе остане иста како и на предходниот меч, 4-2-3-1: Ливакович; Јуранович, Ерлик, Вида, Баришич; Брозовиќ, Ковачиќ; Мајер, Модрич, Брекало; Крамарич (Будимир).

Тимски новости: Франција

Ротации ќе има и во Франција која дополнително ќе биде ослабена и ќе настапи без Бензема, Мбапе, Канте … Дешамп најави ротации без разлика на важноста на натпреварот, пред се поради зачувување на свежината поради тоа што Франција покрај овој, треба да одигра уште два меча за брзо време.

Формација 4-2-3-1: Маигнан; Павард, Салиба, Кимпембе, Дигне; Гуендози, Цуамени,; Коман, Гризман, Нкунку; Бен Једер

Очекување:

Промените и ротациите во двата тима значат дека овој меч е тежок за прогноза. Франција останува фаворит за победа и може да одиграте и двојка. Сепак, оставам простор Хрватска да изненади. Мислам дека Хрватска ќе даде гол, па затоа предлагам тип ГГ.

ТИП:

ХРВАТСКА – ФРАНЦИЈА – ГГ @ 1.73 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*