ТИП НА ДЕНОТ: (28.02.2022, 21:15 часот) БРАГА – САНТА КЛАРА

ФК Брага
ФК Брага

Свежи и одморени од напредокот во осминафиналето на Лига Европа, фудбалерите на Брага се враќаат со мислите во Примеира Лига каде што во понеделник ќе бидат домаќини на Санта Клара на Мунисипал Естадио Брага.

Во меѓувреме, гостите сакаат да ја прекинат својата серија од три натпревари без победа, без разлика што се големи аутсајдери пред овој натпревар.

Брага со зголемена самодоверба

Откако загуби со 2:0 во Молдавија, Брага прикажа игра со највисок квалитет кога се соочи со Шериф Тираспол во реваншот во четвртокот. Оствари победа од 2:0 пред да победи на пенали за да обезбеди пласман во осминафиналето на Лига Европа.

Натпреварот беше неверојатен бидејќи Јури Медеирос го отвори резултатот во 17-та минута пред Рикардо Хорта да постигне гол пред полувремето. Сите очекуваа дека мечот ќе се реши по 90 минути, но следеа продолженија и пенали.

Брага сега го насочува своето внимание кон Примеира Лига, каде што ќе бара трета победа по ред откако ја победи Тондела со 0:1 на Естадио Жоао Кардосо на нивното последно гостување, а предхондо славеше и над Фереира со 2:1 на домашен терен.

Избраниците на Карлос Карвалхал влегуваат во натпреварот со серија од четири победи од нивните последни пет првенствени натпревари, а единствениот исклучок е поразот од Гимараеш со 2:1 на 5-ти февруари.

Со 44 поени од 23 натпревари, Брага моментално е четврта на табелата во Примеира, четири бода над Жил Висенте кој е последното место кое води во квалификациите за Конференциската лига.

Санта Клара е очаен гостин

Санта Клара, не успеа да се снајде и да го зачува водството од 1:0 против Портимоненсе на Естадио де Сао Мигел.

По водството во 43-та минута преку Линколн, мароканскиот бек Фахд Муфи даде гол за гостите пред крајот на дуелот за конечни 1:1.

Тимот на Марио Силва не успеа да победи ниту еден од последните три првенствени натпревари, забележајќи две нерешени средби и еден пораз. Тие се мачат на гости оваа сезона, освојувајќи само една победа и три ремија на 11 гостински натпревари сезонава.

Санта клара, исто така, се соочува со екипа против која има три порази и реми на последните меѓусебни дуели, а последниот меч во Купот одигран во месец Ноември го загуби со 6:0.

Санта Клара има шест победи, седум нерешени и 10 порази од нивните 23 лигашки натпревари – доволни само за 12-то место на табелата, пет бода над Тондела која е на позициите кои носат плејоф за опстанок.

ТИП:

БРАГА – САНТА КЛАРА – 1 @ 1.57 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*