ТИП НА ДЕНОТ: (05.01.2022, 18:30 часот) СМИРНИС – ОЛИМПИЈАКОС

Олимпијакос

Последниот на табелата Смирнис е домаќин на лидерот во Грција – Олимпијакос. Ова е прв меч на домаќинот по еден месец поради Ковид кризата со сопствените редови, а овој период зад нив веројатно ќе остави дополнителна трага врз резултатите.

На Смирнис му треба чудо за опстанок

Смирнис игра катастрофална сезона и според досегашните резултати, би требало да се случи чудо за да обезбеди опстанок. Велиме чудо без разлика што се одиграа само 12 натпревари до сега.

Имено, ова е меч од 16-то коло, но Смирнис се соочи со огромни проблеми пред Божиќната пауза во Грција. Целата екипа беше во карантин, а многумина фудбалери прележаа Ковид-19. Ова за нив ќе биде прв меч по дуелот со Атромитос уште на 4-ти Декември кога беа поразени со 4:1.

Смирнис има само една победа, четири ремија и седум порази со катастрофална гол разлика од 7 дадени и 23 примени гола.

Откако минатата сезона се спасија на неколку кола до крајот, се случија големи промени во екипата. Се случија и многу трансфери а целта беше сигурен опстанок, но тоа создаде само негативна слика. Сега екипата е неконзистентна и не само што нема резултати, туку и игра катастрофално. Тешко е да се верува дека после една таква голема криза и период без тренинзи, Смирнис ќе може до некој бод против Олимпијакос.

Олимпијакос е неприкосновен лидер

Олимпијакос е неприкосновен во Грција веќе една деценија. Ако до пред 2-3 сезони тие имаа силен конкурент во Панатинаикос, тоа веќе не е случај. Сега поголеми конкуренти им се АЕК и ПАОК, но и тие се квалитативно многу далеку од нив.

Доказ за тоа е табелата. Олимпијакос е осаен на врвот на табелата со 41 бод и имаат 11 повеќе од АЕК. Немаат ниту еден пораз, а забележаа 13 победи и само две ремија и имаат гол разлика од 28 дадени и само 9 примени гола. Сегашната серија е импресивна – 9 победи по ред во лигата. Блиску се до рушење на сопствениот рекорд и ќе направат се за даслават и на овој меч.

Се пласираа во 1/16 финалето на Лигата на Европа и овој период кога играат само во домашниот шампионат сакаат да го искористат максимално. Кога ќе почнат европските натпревари ќе бидат целосно насочени кон нив, особено ако барем ја зачуваат сегашната разлика на табелата во Грција.

ТИП:

СМИРНИС – ОЛИМПИЈАКОС – 2-2 @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*