ПРЕМИЕР ЛИГА: Најава, анализа и предлог типови за 14-то коло

Премиер Лига

Вторник, среда и четврток повторно ќе бидат исполнети со фудбал. На програмата се натпреварите од 14-то коло во англиската Премиер Лига. Има доста интересни натпревари, меѓу кои и две големи дербија, а во продолжение погледнете ги нашите очекувања од натпреварите.

Њукасл – Норвич – ППХ @ 2.20 во 22Bet

Јас би го избегнал овој меч за обложување. Дерби на дното, дерби на двете последни екипи во Премиер Лигата кои се очајни сезонава. Предноста на Њукасл е само домашниот терен, додека Норвич фати некој ритам и на последните три меча има две победи и реми. Ќе има голема неизвесност и можно е да има поделба на бодовите.

Лидс – Кристал Палас – ГГ @ 1.76 во Bet365

Уште еден тежок меч за обложување, но овде му давам предност на домаќинот без разлика што од 17-то место има четири бода помалку од својот противник. Лидс никако не може да ја пронајде формата од минатата сезона, а за тоа има безброј причини. Сепак, не се сомневам дека Биелса ќе го спаси овој тим. Гостите имаа одлична серија, пред да загубат викендот од Астон Вила, а сега целта им е да не врзат два порази во серија.

Саутемптон – Лестер – Х @ 3.50 во Bet365

Ако овој меч се играше на почетокот на сезоната ќе одиграв чиста двојка. Но сега ситуацијата не е наклонета кон гостите, впрочем не е кон ниту еден тим. Фаворит е Лестер и во тоа нема дилема, но Саутемптон дома има само еден пораз сезонава и игра одлично. За Лестер пак нема граници, дали игра дома или на гости Лестер може да загуби или победи против секого. Ќе биде ова интересен меч а јас би одиграл Х.

Ватфорд – Челзи – 2 @ 1.34 во 22Bet

Тухел одлично се снајде во Челзи, веројатно над сите очекувања на фудбалските експерти. Челзи е лидер со бод повеќе од Сити и само со еден пораз до сега и јасно е дека трката по титулата сезонава ќе биде грчевита. За таа цел победи против екипи како Ватфорд не треба да бидат доведени под прашање. Ватфорд игра топло-ладно, малку е над зоната за испаѓање и шансата треба да ја бара против екипи од својот ранг, без разлика што пред две кола славеше победа над Манчестер Јунајтед со 4:1.

Вест Хем – Брајтон – ГГ @ 1.89 во 22Bet

Ова е дуел на две екипи кои играат над очекувањата сезонава и се пријатни изненадувања. Вест Хем е на четвртото место веднаш под Челзи, Сити и Ливерпул, додека Брајтон е на 9-то место, но само со четири бода помалку од својот противник. Колку само интересна ќе биде битката за европа сезонава во Англија. Но натпреварите како овој можат да с епокажат како одлучувачки. Ќе биде ова еден крајно тежок меч, но јас ќе верувам на традицијата и ќе одиграм ГГ – онака како што било на последните пет средби.

Вулвс – Барнли  – 1 @ 1.90 во Bet365

Вулвс е на 6-то место на табелата и покрај проблемите со повреди кои ги има цела сезона до сега. И на овој меч нема да може да сметаат на неколку фудбалери, но без разлика на тоа се фаворити за победа. Гостите се во опасната зона и повторно ги чека битка за опстанок. Но сега се во добра серија и немаат пораз на четири меча по ред. Тоа треба да биде предупредување за домаќинот.

Астон Вила – Манчестер Сити – 2 @ 1.37 во Bet365

Дали домаќинот ќе даде гол за да се одигра ГГ? Јас ќе одам на онаа посигурна варијатна и ќе одиграм двојка. Сити секако е голем фаворит и би требало да слави победа, но не очекувајте дека ќе дојдат лесно до трите бода. Астон Вила е одлична сезонава и веќе покажа дека може да ги изненади и големите фаворити.

Евертон – Ливерпул – 2 @ 1.41 во 22Bet

Стигнавме до едно од најголемите дербија на островот, Мерсисајд дербито. Ливерпул ќе биде повторно поделен на два дела – црвен и плав и ќе се води жестока битка на зелениот терен. На вакви дерби дуели понекогаш знаат да слават и големите аутсајдери, но овој пат немам дилема дека бодовите ќе отидат кај црвениот дел од градот. Ливерпул е огромен фаворит против домаќинот кој е во една крајно очајна серија и на последните седум средби има пет порази и две ремија.

Тотенхем – Брентфорд  – 1 @ 1.63 во 22Bet

И овде размислував на ГГ, но повторно се решив на конечен победник. Конте веќе иа едно големо разочарување, оној пораз во Словенија од Мура кој како бомба одекна во Европа. Н еможеше Конте да посака полош старт на својата работа во Тотенхем. Сепак, ова е само почеток за него и јас мислам дека брзо ќе се врати на победите, дека ќе стартува и победничка серија.

Манчестер Јунајтед – Арсенал – ППХ @ 2.27 во Bet365

Уште едно дерби ова коло. Ова не е дерби од рангот на Мерсисајд но кога во прашање се квалитетот на екипите, тогаш ова треба да е поинтересен меч. Промените во Јунајтед беа добредојдени и сега сите очекуваат позитивни резултати. Но Арсенал по очајниот старт се најде во одлична серија и ако не беше поразот од Ливерпул пред две кола, тогаш оваа екипа ќе беше во серија од 12 меча без пораз. Но и вака е добро за тимот на Артета кој веројатно ќе биде задоволен и со реми.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*