Лацио – Интер: Дерби на денот, во кое враќањето на Инзаги на олимпико е во фокусот

Лацио - Интер

По речиси двонеделната пауза поради репрезентативни натпревари, Интер сака да продолжи со исто темпо, сака да ја продолжи серијата без пораз во Серија А на седум натпревари, на гостувањето на „Стадио Олимпико“, каде се среќава со неконзистентниот тим на Лацио.

Додека шампионите – под водство на поранешниот тренер на Лацио, Симоне Инзаги – победија во Сасуоло, нивните домаќини беа изненадувачки победени од Болоња и тоа со високи 3:0.

Лацио игра топло – ладно

Победите над двата ривали Рома во Дерби дела Капитале, а потоа и Локомотив Москва во Лигата на Европа, беа добредени, но поразот по нив од Болоња беше големо разочарување. Лацио беше целосно надигран и непрепознатлив, па оваа пауза веројатно дојде во добро време за нив.

Сепак, пред доаѓањето на Интер на Инзаги во главниот град, Лацио нема пораз во последните 16 домашни натпревари во италијанската Серија А (победи на 14 меча), што претставува нивна најдолга серија од 2002 година, кога стигнаа до 22 натпревари без пораз на домашен терен.

Додека екипата на Сари успеа да го задржи статусот на Олимпико како римска тврдина оваа сезона, неговата многу внимателна тактика сега ќе биде ставена на тест наспроти неговиот непосреден претходник, против кои Лацио освои само два од нивните последни 10 натпревари во Серија А.

Инзаги се враќа на Олимпико

Додека популарниот Инзаги се враќа во својот поранешен дом во ривалски бои, сигурно ќе добие непријателски прием од ултрасите на Лацио. Но тренерот на Интер патува во главниот град уверен дека го направил вистинскиот потег.

Откако го наследи шефот кој го освои Скудетото, Антонио Конте, во време на финансиска криза во гигантот од Милано, многумина ја доведоа во прашање неговата способност да одржува високи стандарди по минатата сезона.

Пред меѓународната пауза, Интер одигра инцидентно реми со ривалите од Ломбардија, Аталанта, пред да го победи Сасуоло со 1:2, благодарение на головите на двајцата членови  напаѓачи Лаутаро Мартинез и Един Џеко.

Интересно е тоа што Интер постигна 22 гола во домашното натпреварување досега – што е нивниот најдобар резултат во оваа фаза уште од 1950 година.

Прогноза:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.53 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*