Аугсбург – Менхенгладбах: Двете екипи сакаат победа по очајниот старт на сезоната

Менхенгладбах

Две екипи кои не стартуваа според очекувањата во раната фаза од сезоната се среќаваат во Бундеслигата во сабота, кога Аугсбург е домаќин на Борусија Менхенгладбах.

Очајниот напад главен проблем за Аугсбург

Домаќините се екипа со најслаб напад на стартот на сезоната и после четири меча имаат постигнато само
еден гол. Се уште оваа екипа е во потрага по првата победа во новата сезона во германската прва лига.
Всушност, двете ремија и два порази од првите четири натпревари е нивниот најлош почеток на една сезона во Бундеслигата во последните шест години.

За да бидат работите уште полоши за домашните викендов, тие два освоени бода досега дојдоа по две ремија без голови на гостински терен, вклучително и гостувањето минатиот викенд кај Унион Берлин.

Откако во последниве години нивниот стадион беше доста важен и беше вистинска тврдина каде што може тешко играа и најдобрите германски екипи, сезонава на двата домашни меча Аусбург забележа два порази- пораз од 0:4 против Хофенхајм на воведниот меч, проследен со пораз од 1:4 од Баер Леверкузен пред меѓународната пауза.

Тренерот Маркус Вајнциерл сега ќе гледа на саботниот натпревар како можност да ја сврти сезоната и да ги освои првите бодови на домашен терен оваа сезона. Сепак, тоа ќе биде тешко, со оглед на тоа што Аугсбург постигна само еден гол сезонава и иа очајна реализација на своите шанси за гол.

Гладбах сака победничка серија

Почетокот на сезоната беше разочарувачки за фудбалерите на Ади Хатер. Откако пристигна од Ајнтрахт Франкфурт во текот на летото, Хутер се мачеше да се носи со досегашните успеси на претходникот Марко Роуз.

Позитивното реми на првиот ден со актуелниот шампион, Баерн Минхен, беше одличен езултат и сите сметаа дека оваа екипа и сезонава може да стигне далеку.
Но не успеаја да ги одржат тие стандарди во двата натпревари што следеа. Прво дојде висок пораз од 4:0 против Баер Леверкузен, а поразот од Унион Берлин стигна една недела подоцна.

Сепак, минатиот викенд Гладбах ја забележа првата победа во новата сезона. Победата над Арминија Биелефелд дома беше добредојдена и иако тоа беше далеку од перфектен меч за нив, трите бода е она што беше најважно.

Прогноза:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.53 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*