Емполи – Лацио: Двата тима со нови менаџери во новата сезона

Емполи - Лацио

Откако легендата на клубот Симоне Инзаги, го напушти својот клуб во текот на летото, Лацио ја започнува новата сезона во Серија А со Сари н аклупата и со патување кај новиот прволигаш Емполи во сабота.

Сари сака да стартува со победа

По преминувањето на Симоне Инзаги во шампионот Интер, сега Маурицио Сари е енаџер на Лацио, но навивачите сеуште се разочарани од Инзаги.

Бурната кампања 2020-21 во Лацио заврши релативно тивко, бидејќи тимот удобно го запиша местото во Лига Европа пред градскиот ривал Рома – со што ја постигна својата минимална цел по периодот исполнет со повреди, болести и контроверзии.

Меѓутоа, заминувањето на Антонио Конте од Интер, остави слободно место за интензивен тактичар кој ја фаворизира формацијата 3-5-2, па шефот на Лацио, Симоне Инзаги, одлучи да ги прекине долгогодишните врски со клубот.

Додека Маурицио Сари може да понуди многу во однос на стилот на своите тимови – не секогаш успева во тоа како на пример во Челзи или Јувентус, но исто така, носи со себе вредно искуство од континенталниот фудбал.

Лацио со одлична серија против Емполи

Сари може да смета на Чиро Имобиле, Сергеј Милинковиќ-Савиќ и Франческо Ачерби за повторно да го формираат рбетот на екипата што заврши во првите пет на табелата во четири од последните шест сезони, но преодниот рок беше слаб со ограничени пари.

Како и да е, отворањето на новата кампања на „Стадио Карло Кастелани“ може да го понуди идеалниот почеток на неговото раководство – по три нерешени резултати и победата во последните четири пријателски средби на Лацио – бидејќи римската екипа доминираше во Емполи во последните години. Всушност, тие уживаат пет последователни победи над тимот од Тоскана од 2016 година и ќе очекуваат да ја продолжат таа серија овој викенд.

Менаџерска промена имаше и Емполи

И домашната екипа исто така иа ново раководство. Откако стигна до титулата во Серија Б со стил, Емполи ќе се надева дека наметнатата промена на менаџментот нема да ги попречи нивните надежи дека ќе останат на високо ниво и сезонава.

Поранешниот шеф Алесио Диониси остави голем впечаток во текот на минатата сезона, пред да ја сврти главата од можноста да го замени Роберто Де Зерби во амбициозниот Сасуоло ова лето, па искусниот Аурелио Андреацоли сега е вратен во тимот по трет пат.

Емполи го засили тимот со напаѓачот на Вулверхемптон – Патрик Куртоне, а поранешниот играч на Милан со ова има можност да се врати на голема врата откако не напредуваше според очекувањата. Со него во нападот ќе биде Манкузо кој иаше и една ала епизода во Јувентус. Токму Манкузо е најзаслужен за одличните резултати на Емполи минатата сезона, откако постигна 20 гола во Серија Б. Нападот ќе биде главното оружје на Емполи, но колку тоа ќе биде доволно ќе покаже времето.

Прогноза:

Победа на Лацио @ 1.77 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*