Сент Етјен – Лил: Шампионот под притисок да дојде до првата победа сезонава по две ремија

Лил

Одбраната на титулата започна со несигурен почеток, па сега Лил ќе се обиде да ја оствари својата прва победа во новата сезона во сабота, кога гостува кај Сент Етјен. Но тешка ќе биде задачата на актуелниот шампион, ако се знае дека домаќинот стартуваше дури и подобро од очекувањата.

Сент Етјен со добар старт

Домаќините одиграа нерешено 2:2 со Ленс минатото коло. Два пати Сент Етјен поведе против Ленс но екипата на Клод Пуел беше принудена да се задоволи со нерешен резултат 2:2 на „Стад Болаерт-Делелис“, откако одиграа реми 1:1 и во првото коло против Лориен.

Главниот човек на Сент Етјен, Вахи Казри стартуваше одлично и постигна два гола на воведните два меча, па сега кон него се свртени сите погледи пред овој меч.

Оваа екипа минатата сезона тргна уште подобро со три победи по ред, но потоа дојдоа слаби резултати и пласман на средината на табелата. Слични се амбициите и сезонава, но потајно сите во екипата се надеваат дека можат да се замешаат во трката за пласман во некое европско натпреварување.

Лил може многу повеќе

Екипата на Пуел ризикува да не успее да победи на ниту еден од првите три натпревари сезонава што ќе биде за прв пат од сезоната 2009-2010 – во која завршија на 17-то место.

Способноста да победат со тесен резултат без примен гол беше најголема особина на Кристоф Галтиер на пат до титулата во Лига 1, но она што им се случи минатата недела кај Ница, беше голема спротивност. Откако шампионот стартуваше со реми 3:3 кај Мец, минатото коло на домашен терен загубија со неверојатно 0:4 од Ница. Поразот беше шок за сите во и околу тимот и сега сите очекуваат поправен на овој меч.

Сепак, не е се така црно во екипата на стартот. Лил славеше над ПСЖ во рамки на Супер купот на Франција и веќе стартуваше со трофеј сезонава. Токму тој меч, сега треба да биде дополнителна мотивација за играчите да се вратат на победите.

Прогноза:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.95 во Bet365

Победа на Лил @ 2.50 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*