ПСВ – Галатасарај: Дерби во второто квалификациско коло на ЛШ

ПСВ - Галатасарај

Откако завршија како вицешампиони во своите домашни лиги минатата сезона, поранешните стандардни учесници во Лигата на шампионите ПСВ Ајндховен и Галатасарај ќе бијат битка во квалификациите за лигата на шампиони во второто квалификациско коло.

Првиот меч се игра на стадионот „Филипс“ во Ајндховен, а победникот од двомечот ќе игра против подобриот од двомечот меѓу Селтик и Митјиланд во третото коло во август.

ПСВ и без најдобрите, повторно е фаворит

Тимот од Ајндховен спремен ќе ја започне овогодинешната европска кампања. И покрај тоа што иднината на Дензел Дамфрис и Дониел Мален е неизвесна и тие веројатно ќе заминат од ПСВ, тренерот Роџер Шмит мора да ги насочи мислите кон Лигата на Шампиони. Но тој нема да може да смета на овие двајца, кои се најдобрите во екипата.

Во пред-сезоната, клубот од Холандија славеше над РВДМ и Делбрукер пред да ремизира со Оснабрик, а потоа да го совлада ПАОК со 1:0 минатата среда. Иако ова беа само пријателски средби кои не мора да значат ништо, ПСВ беше импресивен против грчката екипа и покрај победата од само 1:0. Тие имаа неверојатни 26 удари кон голот, додека ја држеа топката во свој посет во поголемиот дел од натпреварот.

Шмит, во отсуство на Мален, во нападот ќе стартува со поранешниот капитен на младинскиот тим на Тотенхем, Нони Мадуеке како и израелскиот напаѓач Еран Захави. До нив ќе биде и Марио Геце, па јасно е дека ПСВ и без Мален има одлична офанзива.

Галата и Терим сакаат долга европска сезона

Како една од екипите која има најжестоки навивачи на континентот, неодамнешното отсуство на Галатасарај од Лигата на шампионите се совпадна со појавата на Ковид и натпревари зад затворени врати низ целиот свет.

Во групната фаза во 2019 година – тие не успеаја да ја минат групата во која беа и Реал Мадрид и ПСЖ. Но тренерот Фатих Терим сега ќе се обиде да ги повтори сезоните од 2014 и 2015 година, бидејќи навивачите конечно се враќаат на стадионите, а тоа е голема предност за нив. Сепак, сега ќе играат на гости, а целта ќе им биде да останат непоразени.

И Галатасарај требаше да има генералка против ПАОК, но откако пристигнаа во Грција, грчките власти ги вратија веднаш дома и мечот не беше одигран. Тоа беше шок за Терим и цела Турција, но Терим не жали премногу. Галата славеше со 4:2 над Кашимпаша и со 2:1 над Динамо Букурешт и изгледа спремно за дуелот со ПСВ.

ТИП: ПСВ – Галатасарај – 1 @ 1.54 во Bet365

ПСВ – Галатасарај – ГГ @ 1.80 во Bet365

Квоти за ЕУРО 2020


ДатумГрупаНатпреварTип 1 x 2
11.06.2021
21:00 ч.
Група АТурција - Италија
12.06.2021
15:00 ч.
Група АВелс Швајцарија
12.06.2021
18:00 ч.
Група БДанска Финска
12.06.2021
21:00 ч.
Група ББелгија Русија
13.06.2021
15:00 ч.
Група ДАнглија Хрватска
13.06.2021
18:00 ч.
Група ЦАвстрија Македонија
13.06.2021
21:00 ч.
Група ЦХоландија Украина
14.06.2021
15:00 ч.
Група ДШкотска Чешка
14.06.2021
18:00 ч.
Група ЕПолска Словачка
14.06.2021
21:00 ч.
Група ЕШпанија Шведска
15.06.2021
18:00 ч.
Група ФУнгарија Португалија
15.06.2021
21:00 ч.
Група ФФранција Германија
16.06.2021
15:00 ч.
Група БФинска Русија
16.06.2021
18:00 ч.
Група АТурција Велс
16.06.2021
21:00 ч.
Група АИталија Швајцарија
17.06.2021
15:00 ч.
Група ЦУкраина Македонија
17.06.2021
18:00 ч.
Група БДанска Белгија
17.06.2021
21:00 ч.
Група ЦХоландија Австрија
18.06.2021
15:00 ч.
Група ЕШведска Словачка
18.06.2021
18:00 ч.
Група ДХрватска Чешка
18.06.2021
21:00 ч.
Група ДАнглија Шкотска
19.06.2021
15:00 ч.
Група ФУнгарија Франција
19.06.2021
18:00 ч.
Група ФПортугалија Германија
19.06.2021
21:00 ч.
Група ЕШпанија Полска
20.06.2021
18:00 ч.
Група АИталија Велс
20.06.2021
18:00 ч.
Група АШвајцарија Турција
21.06.2021
18:00 ч.
Група ЦМакедонија Холандија
21.06.2021
18:00 ч.
Група ЦУкраина Австрија
21.06.2021
21:00 ч.
Група БФинска Белгија
21.06.2021
21:00 ч.
Група БРусија Данска
22.06.2021
21:00 ч.
Група ДХрватска Шкотска
22.06.2021
21:00 ч.
Група ДЧешка Англија
23.06.2021
18:00 ч.
Група ЕСловачка Шпанија
23.06.2021
18:00 ч.
Група ЕШведска Полска
23.06.2021
21:00 ч.
Група ФГерманија Унгарија
23.06.2021
21:00 ч.
Група ФПортугалија Франција
26.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 1
Велс Данска
26.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 2
Италија Австрија
27.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 3
Холандија Чешка
27.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 4
Белгија Португалија
28.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 5
Хрватска Шпанија
28.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 6
Франција Швајцарија
29.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 7
Англија Германија
29.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 8
Шведска Украина
02.07.2021
18:00 ч.
1/4
Натпревар: 1
Швајцарија Шпанија
02.07.2021
21:00 ч.
1/4
Натпревар: 2
Белгија Италија
03.07.2021
18:00 ч.
1/4
Натпревар: 3
Чешка Данска
03.07.2021
21:00 ч.
1/4
Натпревар: 4
Украина Англија
06.07.2021
21:00 ч.
1/2
Натпревар: 1
Италија Шпанија
07.07.2021
21:00 ч.
1/2
Натпревар: 2
Англија Данска
11.07.2021
21:00 ч.
ФиналеИталија Англија

Сите квоти за ЕУРО 2020 ТУКА

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*