Малмо – ХЈК: Домаќинот е фаворит, но ХЈК е во одлична форма

Лига на Шампиони

Скандинавскиот двомеч од квалификациите за пласман во Лигата на Шампиони меѓу Малмо и ХЈК привекува големо внимание во тој дел од Европа. Домаќинот на овој прв меч е фаворит, но ХЈК покажа дека сезонава од нив може да се очекува многу.

Малмо има високи очекувања во ЛШ

Екипата на Малмо во првото коло беше голем фаворит, но наместо лесен пласман во втората фаза од квалификациите за Лигата на Шампиони, тие се мачеа против Рига ( Рига и е противник на Шкендија во Конференциската Лига на Европа ). Дома славеа со 1:0, но во Латвија беше 1:1, а домаќинот беше и тоа како опасен.

Шведскиот шампион и сега е фаворит, а нивните очекувања се навистина големи сезонава. Но ако сакаат да го минат ХЈК, ќе мора да заиграат многу подобро. Тимот е составен претежно од скандинавци, данци и швеѓани и нивната игра се темели на цврстина. Минатиот викенд, Малмо славеше со 0:5 против Дегерфорс во домашната лига, што секако е добра увертира за овој меч.

ХЈК се наоѓа во одлична форма

Шампионот на Финска полесно од очекувањата се справи со Будучност од Црна Гора. Дома славеа со 3:1, а во гости беа уште поубедливи и победија со 0:4. И во домашната лига, после 12 кола се неприкосновени, а првиот пораз го доживеаа викендов, но мора да се истакне дека играа со речиси вториот тим и се спремаа за мечот со Малмо.

Веројатно нема да имаат проблем во финската лига и целосно се насочени кон Лигата на Шампиони, што секако дека е голема предност за нив. Тоа најдобро се виде минатиот викенд, кога најдобрите фудбалери на тимот го пропуштија мечот од домашниот шампионат. Имаат интересен тим, играат офанзивно и нема сомнеж дека така ќе играат и во Шведска. ХЈК

Прогноза

Малмо е фаворит. Игра дома и има поквалитетен тим. Впрочем и шведската лига е поквалитетна од финската. Но сепак, ХЈК се наоѓа во одлична форма и многу полесно одигра во првото коло. Мојот предлог е ГГ со коефициент 2.15 во Bet365.

ТИП: Малмо – ХЈК – ГГ @ 2.15 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*