Лацио – Баерн Минхен: Инзаги сака да го искористи падот на формата на Баерн Минхен

Лацио - Баерн Минхен

Лацио е домаќин на Баерн Минхен на „Стадио Олимпико“ во Рим, во вторник вечер во првиот натпревар од нокаут рундата, односно во осминафиналето од Лигата на шампионите.

Лацио заврши втор зад Борусија Дортмунд во групата Ф што беше доволно за пласман во нокаут-фазата за прв пат од 2000 година, додека актуелниот шампион Баерн беше на врвот во групата А.

Лацио во одлична форма на домашен терен

По бавниот почеток на тековната сезона, победата на Лацио над Сампдорија со 1:0 во саботата го пресели тимот на Симоне Инзаги во најдобрите четири во Серија А. Впроче, тие се на делба на 4-то место заедно со Аталанта со по 43 бода.

Лацио заслужено славеше победа и може да биде несреќен беше што не победи со поудобна разлика. Формата на екипата е доста променлива, но кога се работи за натпреварите на домашен терен, таа е константна. Лацио има серија од осум победи по ред на домашните натпревари. Уште поимпресивно е што во оваа серија, тие примија само три гола, а дадоа 13 гола.

Во групната фаза пак, беа во прилично лесна група, заедно со Дортмунд, Клуб Бриж и Зенит, а и покрај тоа тимот на Инзаги тешко дојде до второто место и имаше само два бода повеќе од Бриж.

Како и да е, италијанците во моментов играат со многу поголема самодоверба отколку што беа во таа фаза од сезоната и може да му направат сериозни проблеми на Баерн. Овој меч за нив доаѓа во одличен момент, за разлика од Баерн Минхен.

Мечот доаѓа во незгоден момент за Баерн Минхен

Формата на Баерн во моментов не е толку силна како што тоа беше случај есента и зимата, кога освоија максимални 16 бода во својата група во Лигата на шампионите.

Водството на Баварците на врвот во Бундеслигата е намалено на само два бода во однос на Лајпциг, откако на последните два меча Баерн киксираше. Прво одиграа под сите очекувања против Арминија Биелефт на домашен терен 3:3, за викендов да загубат на гости кај Ајнтрахт Франкфурт.

Ранливоста на Баерн во дефанзивата е видлива. Веројатно и заморот од настапот на Светското клубско првенство на ФИФА. Баерн го освои трофејот, но влогот го плаќа токму сега. Освент заморот, на овој меч Берн ќе биде без Даглас Коста, Павард, Толисо, а настапот на Гнабри и Мулер е под знак прашалник до последен момент.

Сепак, Баерн во Германија и Баерн во Европа не е ист. Тимот е без пораз на последните 17 натпревари во Лигата на шампионите, вкулувајќи ги и двата меча од неодамна освоеното Светско клупско првенство.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.51 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*