Лига на Нации: Анализа и предлог типови за саботните натпревари

Лига на Нации

Вкупно седум натпревари се на програмата во сабота, во рамки на Лигата на Нации. Има неколку интересени средби и секако две дербија од Лигата А. Со една мала анализа и најава на натпреварите, ќе се обидеме да ви помогнеме во обложувањето.

Шпанија – Швајцарија – ГГ @ 2.10 во 1хBet

Шпаните нема да имаат толку лесна задача колку што на тоа укажува коефициентот. Први се во групата со реми во Германија и победа дома над Украина. Пред неколку дена ја надиграа Португалија на гости, но мечот заврши 0:0, а Луис Енрике испроба неколку варијанти и неколку нови фудбалери. И Швајцарија играше пријателски меч и загуби од Хрватска со 1:2 и покрај водството. Но тие играа со речиси вториот тим и целосно беа насочени кон овој меч. Имаат добар тим но загубија од Украина, за потоа да одиграат нерешено со Германија. Јасно е дека Шпанија ќе го диктира темпото, а Швајцарија ќе чека шанса од контра напади и мислам дека ќе дадат барем еден гол.

Украина – Германија – 2-2 @ 1.67 во 10Bet

Треба да се случи чудо за Украина да остане непоразена. Шевченко се соочува со еден куп проблеми пред се поради корона вирусот и неколкуте позитивни фудбалери. Особено се ослабени во одбраната, а тоа се виде и на пријателскиот меч со Франција во четвртокот кога загубија со неверојатни 7:1. Шевченко изгледаше загрижено, особено што веќе во сабота игра со Германија која по двете стартни ремија е пред императив да победи. Но и тие одиграа само 3:3 против Турција во четвртокот, а којзнае кога последен пат германците примиле три гола. Сепак, мислам дека по трите нерешени во серија сега ќе се вратат на победите.

Црна Гора – Азербејџан – ППХ @ 2.10 во 10Bet

Црна Гора игра доста слабо во послендо време. Нека не ве залажуваат двете победи на стартните дуели во Лигата на Нации. Со Кипар беа рамноправни но кипраните не ги искористија своите шанси, а во Луксембург, Црна Гора беше тотално надиграна. Сепак дадоа среќен гол и славеа со 0:1. Пре днеколку дена се мачеа против Латвија која е очајна во последно време и со гол пред крајот на мечот извекоа реми. Ништо подобар не е ниту Азербејџан кој по четирите порази во низа славеше минатото коло на Кипар со 0:1. Мислам дека ова ќе биде неизвесен меч.

Луксембург – Кипар – 1 @ 2.25 во 10Bet

Селекцијата на Луксембург не е веќе лесна мета за противниците. Тоа го покажаа неколку пати до сега и јас слободно можам да кажам дека тоа е селекција со најбрз и најголем напредок во Европа. Имаат одлични фудбалери, супер генерација која игра во силни европски лиги. Славеа над Азербејџан во првото коло од Лигата на Нации на гости, а против Црна Гора беа неверојатни на теренот со 21 шут и 61% посед на топка, но загубија со минимални 0:1. Сега мислам дека ќе дојдат до трите бода. Кiпар има солидна селекција, но сега се соочуваат со проблеми. Им фалат неколку стандардни репрезентативци, а и со нив во тимот имаат два стартни порази од Црна Гора и Азербејџан.

Фарски Острови – Латвија – 1Х @ 1.28 во 1хBet

Фарски стартуваше со две победи во Лигата на Нации, над Малта со 3:2 и над Андора со 0:1. Играа пријателски меч против Данска пред неколку дена и загубија со 4:0, но нивниот селектор ротираше со составот. Имаат фудбалери кои играат во скандинавија и го форсираат тој стил на игра и реално според квалитетот ќе се борат за првото место токму со Латвија која во првите две кола од Лигата на Нации, на два пати ремизираше против слабите Андора и Малта.

Лихтенштајн – Гибралтар – 1 @ 1.72 во 1хBet

Ова е своевидно дерби во групата, а евентуалниот победник ќе биде блиску до првото место. Двете селекции стартуваа со победи над Сан Марино, но нешто поубедлив беше Лихтенштајн. Тие се поквалитетна селекција, ако може да се каже така. Впрочем, тие барем имаат повеќе професионални фудбалери од Гибралтар кој има само неколкумина репрезентативци кои живеат од фудбалот. Мислам дека домаќинот ќе слави победа.

Андора – Малта – Х2 @ 1.36 во 10Bet

Андора последен пат прими три гола пред една година, а тоа е успех за нив. Од тогаш имаат и победа над Молдавија и ремија против Албанија и Латвија. Пред неколку дена одиграа добар меч со Зеленорски Острови но загубија со 1:2. Сепак, јасно е дека оваа селекција има каков таков напредок. Но напредок има и Малта, а јас мислам дека и квалитетот е на нивна страна. Загубија во првото коло од Фарски со 3:2, па ремизираа 1:1 со Латвија, а пред неколку дена во пријателски меч славеа над Гибралтар со 2:0. Мислам дека Малта е поблиску до победата, но сите опции се во игра на овој меч.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*