Аугсбург – Келн: Дали ќе гледаме вистинска голеада!?

Аугсбург - Келн

Аугсбург е домаќин на Келн во меч кој доаѓа во лошо време и за двете екипи. Аугсбург славеше на еден меч по паузата, но Келн ја брка сеуште првата победа и без разлика на тоа влегува како благ фаворит на овој меч.

Лош тајминг за двете екипи

Домаќинот Аугсбург е на 13-то место и од таа позиција го пречекува тимот на Келн кој е за само едно место подобро пласиран на ВВК Арената во недела вечер. Натпреварот доаѓа во незгоден момент за двата клуба. После четири одиграни натпревари, Хајко Херлих допрва треба да ја вкуси првата победа како тренер на Аугсбург на домашен терен. Тој дома гледаше како неговата екипа загуби со 1:2 од Волфсбург, за потоа да одигра нерешено 0:0 со екипата од дното на табелата Падерборн.

Фудбалот со затворени врати не му одговара ниту на Келн. Одкако продолжи сезоната по принудната пауза, Келн од четири натпревари – три ги одигра на домашен терен но не славеше победа. Имаат две ремија со по идентични 2:2 и пораз во минатото коло од Лајпциг со 2:4. На гости пак во единствениот меч загубија од Хофенхајм со 3:1. Но откако ги презема Маркус Гисдол, Келн се препороди и веќе може да се каже дека игра одличен фудбал, напаѓачки фудбал. Гисдол ги предводи на 18 натпревари сезонава, а само на еден од тие натпревари Келн не успеа да постигне гол. Знаете, каде има голови, има и надеж.

Можеби затоа букмејкерите им ја доделија фаворитската улога на гостите. Тие се мали фаворити, но ја прифаќаат таа улога без разлика што Келн нема победа над Аусбург од 2011 години, или на последните десет меѓусебни средби.

Од друга страна, има еден доста интересен податок врзан за Аугсбург. Имено, овој тим кога бил домаќин на новопромовирани тимови во Бундеслигата, нема забележано ниту една победа. Тие до сега имаат 11 вакви натпревари и имаат шест ремија и пет порази.

Головите изгледаат загарантирани

Јас не би ризикувал со типови на победа на еден од тимовите. Но ми изгледа сосема реално да помине тип на доста голови. Секој од последните 12 натпревари во Бундеслигата на Келн заврши со Над 2.5 голови.

Трендот е скоро исто толку силен кога Аусбург игра на ВВК Арената. На 12 од 14-те сезонски натпревари сезонава на овој стадион завршија со Над 2.5 голови. Единствено на последниот меч против Педерборн кој заврши 0:0, не гледавме голови.

На крај све се сведува на голови кога во прашање е овој меч и јас не гледам причина да не следиме голови и на овој меч.

Наш предлог:

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.77 во 1хBet

Да паднат Над 3.5 гола @ 2.75 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*