СП У17: Ангола – Канада, шампионот на Африка фаворит против просечната Канада

СП у17

Стартува второто коло на Светското Првенство за фудбалери до 17 години на кое домаќин е Бразил. Ангола допатува во Бразил како шампион на Африка и по воведната победа, сега игра против Канада која е само просечна селекција.

Ангола е шампион на Африка

Оваа генерација на Ангола беше интересна уште пред стартот на Афричкото првенство за фудбалери до 17 години. Но кога ја освоија Африка, тоа беше оквалификувано како изненадување. Тие во финалето на афричкиот Куп до 17 години ја победија Јужна Африка, откако беа импресивни уште во групната фаза, а имаа тешка група со Танзанија, Уганда и Нигерија.

На првиот меч на турнирот Анголе беше супериорна над Нов Зеланд и славеше со 2:1. Доволен показател за нивната надмоќ се нивните 23 удари кон противничкиот гол.

Ангола ги привлече повеќето неутрални фудбалски навивачи затоа што игра необичен добар фудбал, а тоа се очекува да се случи и на ова Светско певенство. Тие не се во тешка група и можат да направат добар резултат бидејќи имаат талент, а јас дури мислам дека можат да бидат и најголемо изненадување на турнирот.

Лувумбо е огромен талент кој може да биде клучот за успех

Првото име во селекцијата е 17 годишниот Лувумбо, кој има неверојатно голем талент за неговата возраст. Тој во моментов игра во домашниот шампионат, во тимот на де Агусто и често можеме да го видиме и во првиот тим.

После добриот турнир во Африка, тој беше забележан од скаутите на клубови како Бенфика и Манчестер Јунајтед. Лувумбо е класично десно крило, многу е посилен од неговите колеги од таа возраст и има многу добар дриблинг. Неговата техника е импресивна и тој се смета за најголем талент во Ангола и еден од најголемите таленти на континентот.

На африканскиот шампионат тој успеа да постигне три гола и две асистенции на вкупно пет натпревари. Она што е уште поимпресивно околу неговата статистика, е неговиот дриблинг. Тој во просек имал по 17,32 дриблинзи по натпревар, со околу 70% успешност.

Канада со просечен тим

Канада е чудна селекција во секој поглед. Нивниот состав беше соочен со еден куп критики затоа што нема играчи во некој од првите екипи во Канада или САД, односно има само еден играч кој не игра во некоја од академиите за развој на МЛС. Тие имаа неколку учества на CONCACAF, но без посериозен успех. Оваа селекција не е премногу технички надарена и тоа е најолемиот проблем на тимот. Младинскиот фудбалер на Торонто, Jayејден Нелсон би можел да и помогне на Канада да освои некој бод во својата група, но тешко дека тој самиот ќе може да направи нешто повеќе. Тој беше најдобар и на првиот меч во групата против Бразил, но не и помогна на селекцијата да избегне пораз од 4:1. Сепак, тој пораз беше предвиден, па може да се каже дека шампионатот за Канада стартува со овој меч.

Канаѓаните со лесни натпревари на својот континент

Тие играа во полуфиналето на CONCACAF, но тој шампионат е далеку од едно Светско Првенство. Играа со селекции како Куба, Гватемала, Барбадос, но сега ќе играат против селекции со голема фудбалска традиција. Ова не значи дека тие се лоши. Тие си имаат свои шанси во оваа група, особено што играат и против Нов Зеланд која е селекција од нивниот ранг. Сепак, пласманот на овој турнир беше големо достигнување за нив. Ова е соодветен тест за да видат до каде е нивната програма за млади фудбалери и се надеваат дека можат да го пресликаат успехот со програмата за женски фудбал, а која им помогна да се пласираат во нокаут рундата на СП.

Наш предлог:

Победа на Ангола @ 1.53 во Unibet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*