СП во кошарка – Ден 4: Најава, анализа и предлог типови

Светско Првенство во кошарка

Со натпреварите од четвртиот ден на Светското Првенство во кошарка кое се одржува во Кина, ќе се комплетира второто коло. На програмата се натпреварите од групите Е, Ф, Г и Х кои ќе ни донесат неколку интересни дуели, пред се оној меѓу САД и Турција.

ГРУПА Е

Јапонија – Чешка – 1 со АХ +14.5 @ 1.34 во Bet365

Јапонија има генерација полна со квалитет која може да изненади. Дуото Руи Хачимура од Вашингтон и Јута Ватанабе, заедно со Ник Фазекас е неверојатно. Но по поразот од Турција во првото коло, сега шансите им се сведени на минимум. Можностите на Чешка пак е тешко да се предвидат, со огле на тоа што тие играа со САД. Се држеа подобро од очекувањата, но реално американците и не форсираа премногу.

САД – Турција – 2 со АХ -30 @ 1.33 во Bet365

Колку и да изгледа силно Турција на чело со Чедли Осман, Америка е огромен фаворит. Тие без да се испотат славеа над Чешка и за нив групната фаза е само подготовка за она што следува подоцна. Турција славеше над Јапонија, па дури и да изгуби ќе има шанса за поправен против Чешка.

ГРУПА Ф

Црна Гора – Нов Зеланд – 1 @ 1.53 во Bet365

Ќе биде ова интересен меч. Победникот ќе има шанса во последното коло да решава за својата судбина, а поразениот ќе нема никакви шанси за пласман во следната рунда. Црна Гора е фаворит, но тие беа очајни против Грција за разлика од Нов Зеланд кој одигра одлично против Бразил. Ќе биде ова тесен меч во кој ќе одлучуваат мали детали и е добро да го избегнете на вашите тикети.

Бразил – Грција – 2 со АХ +6.5 @ 1.32 во Bet365

Бразил никогаш не изгледал послаб, ако во предвид се земат имињата на кошаркарите но против Нов Зеланд дадоа 102 коша. Беа слаби во одбраната примајќи 94 поени но се виде дека кај нив постои можност за напредок. Грција е сепак голем фаворит предводена од Јанис Антедокунпо и тие без никакви проблеми славеа со Црна Гора. Ќе им биде потешко со Бразил, но речиси се е на нивна страна.

ГРУПА Г

Германија – Доминиканска Република – 1 со АХ -11.5 @ 1.38 во Bet365

Германија одигра две различни полувремиња против Франција и на крајот заслужено загуби. Во првата четвртина дадоа само 4 поени, а со еден таков период не може да се очекуваат победи. Сега не смеат да си дозволат пораз. Доминиканците се намачија со Јордан без првите ѕвезди во тимот, а против Германија немаат никакви шанси.

Јордан – Франција – 2 со АХ +19.5 @ 1.32 во Bet365

Јордан пропушти историска можност за победа против Доминиканска Република и веќе нема што да бара во преостанатите два меча од групата. Франција со победа ќе си го осигура пласманот во следната рунда и нема сомнение дека ќе го направи тоа и тоа н алесен начин. Едноставно, разликата во квалитет е огромна.

ГРУПА Х

Австралија – Сенегал – +156.5 @ 1.48 во Bet365

Уште пред почетокот на првенството, ние ја вметнавме Австралија пред Литванија како фаворит во оваа група. Сега, по победата над Канада, Австралија е се поблиску до лидерското место. Против Сенегал нема да има никакви проблеми да дојде до победа, особено што Сенегал веќе доживеа дебакл против Литванија во првото коло.

Литванија – Канада – Пангос да даде Над 12.5 коша @ 1.95 во Bet365

Канада може да биде и лидер, но може и да испадне од групната фаза. Оваа селекција има одлични индивидуи од НБА лигата, но на терен изгледа слабо. Сепак, едни такви играчи е тешко да се отпишат до последен момент. Литванија е фаворит, но не толку голем како што навестуваат коефициентите. За нив ова ќе биде прв посериозен испит. За Канада пак, ова е последна шанса.

Be the first to comment

Leave a Reply